Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (A), 1 czerwca 2014 – komentarz do Ewangelii

29 maja 2014 15:26Komentowanie nie jest możliweViews: 1574

Tajemnica Wniebowstąpienia
● Rozważa: ks. Julian Wybraniec ●

Wniebowstapienie-Panskie-Benvenuto-Tisio-da-GarofaloUroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok A
(1 czerwca 2014)

Czytania: Dz 1, 11; Ef 1, 17-23
Ewangelia: Mt 28, 16-20 ●

Dzisiaj Kościół wzywa nas, by zmierzyć się z tajemnicą, jaką stanowi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Gdy pochylimy się nad Ewangelią, dostrzegamy pewną sprzeczność. Z jednej strony Jezus uniósł się w obecności uczniów w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu, z drugiej zaś zapewnia: Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Chrystus odszedł, a jest, wstąpił do nieba, a pozostał. To tajemnica wiary, tajemnica Boga, ale także tajemnica człowieka, tajemnica życia każdego z nas.

Czym jest tajemnica? Tajemnica ma to do siebie, że można ją kontemplować, zbliżać się w pokornym zachwycie, nie zawsze wszystko w niej rozumiejąc.

Jest przywilejem tego, kto odchodzi, iż w ostatnich słowach chce przekazać swoim bliskim to, co dla niego najważniejsze, a domagające się kontynuacji przez kolejne pokolenia. Św. Mateusz podaje tzw. ostatni rozkaz Jezusa: Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.

To jest zadanie Kościoła każdego czasu i miejsca: Kościoła pierwszych wieków, czasów średniowiecza, oświeceniowego racjonalizmu czy totalitarnych prześladowań; to jest misja Kościoła trzeciego tysiąclecia, Kościoła w Europie, w Polsce, w naszej diecezji i w naszej parafii. To jest zadanie, za które kiedyś swoje życie oddali apostołowie, a za ich przykładem wielu uczniów Jezusa Chrystusa, wybitnych i zwyczajnych, wykształconych i prostych, kanonizowanych i znanych jedynie Bogu. To jest misja, którą za przykładem prostego Mistrza z Nazaretu podjął św. Jan Paweł II, a dziś kontynuuje papież Franciszek. Misja bycia świadkiem Jezusa „po krańce ziemi”, czyli wszędzie i zawsze. Misja chrześcijanina, człowieka ochrzczonego, która – przyjęta i niczym ziarno rzucona w glebę codziennych zmagań – staje się naszym życiowym powołaniem.

W chrześcijaństwie nie chodzi o pełne niechęci i napiętnowania święte oburzenie na zepsuty świat. Nie chodzi o wywoływanie lęku czy sianie katolickiej grozy. Przeciwnie, chrześcijanin jest nade wszystko świadkiem Jezusa, który sieje Ewangelię na ziemi przeoranej smutkiem, bólem i rozpaczą. Dlatego też drugim imieniem naszego chrześcijaństwa musi stać się odpowiedzialność, solidność w spełnianiu codziennych obowiązków, uczciwość i pracowitość, po prostu zwyczajna ludzka przyzwoitość.

Bez świadectwa codziennego życia chrześcijaństwo staje się jedynie jakąś ideologią. Tymczasem to nade wszystko Osoba, żywa i działająca w świecie. Chrześcijaństwo to nie doktryna czy system wzniosłych wartości, ale Jezus Chrystus, Ten, który zasiada po prawicy Ojca na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem. On jest Panem, On jest jedynym sensem i wciąż bijącym sercem chrześcijaństwa.

Chrystus odszedł, aby przygotować nam miejsce w niebie i zesłać moc Ducha Świętego. Chrystus pozostał z nami, aby u kresu misji zaprowadzić nas do domu Ojca. Tak oto tajemnica Wniebowstąpienia, tajemnica Boga staje się tajemnicą człowieka. A tajemnicy nie można posiąść w pełni tu, na ziemi. Tajemnicę można kontemplować, tajemnicą przede wszystkim można żyć, a przez to codziennie się do niej zbliżać. Życzę wytrwałości.

 

x. Julian WybraniecKs. Julian Wybraniec – w maju 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie jest wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Jego pasją jest liturgia oraz muzyka liturgiczna w teorii i praktyce.
————–

Tekst Ewangelii

Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».
————–
Jeśli podobał Ci się komentarz, zachęcamy do ściągnięcia i udostępnienia na swojej facebookowej tablicy poniższej grafiki:

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web