Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

1 lipca 2014 09:19Komentowanie nie jest możliweViews: 602

Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata  Strzelec ●

27 czerwca, osiem dni po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Kościele obchodzona była uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W naszej mikstackiej wspólnocie parafialnej jest ona obchodzona w sposób szczególnie uroczysty, ponieważ w centralnym miejscu naszego niewielkiego miasteczka, na Rynku, znajduje się pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Postawili go tam w 1936 roku nasi przodkowie. Aktu poświęcenia pomnika dokonał 12 lipca 1936 roku ks. bp Walenty Dymek. Podczas tej uroczystości ówczesny burmistrz miasta, pan Toboła, odczytał akt poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zostały wtedy wypowiedziane m.in. następujące słowa: “Przychodzimy więc dzisiaj, by uznać całkowite panowanie Twoje nad miastem naszem. (…). Panuj więc nad naszym rozumem przez prostotę wiary, panuj też przez swą miłość nad sercami naszemi, które niech całkowicie nią zapłoną. Chcemy je w Twej żarliwej miłości utrzymać przez częste przyjmowanie Komunii św. Racz, Boskie Serce, (…) błogosławić nasze duchowne i doczesne przedsięwzięcia, rozpraszaj nasze troski, uświęcaj nasze pociechy i łagódź nasze cierpienia”.

Dziś pomnik stoi w miejscu, w którym został postawiony w 1936 roku, jednak nie zawsze tak było. Przez lata stał przy kościele, by powrócić na swoje dawne miejsce. Tu odbywają się najważniejsze uroczystości religijno- patriotyczne, tu został usytuowany czwarty ołtarz w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Przepełnieni wiarą i ufnością w nieskończone miłosierdzie i miłość płynącą z Najświętszego Serca Pana Jezusa, wierni tradycji naszych przodków, znacznie liczniej zgromadziliśmy się w tym uroczystym dniu w naszym kościele na  wieczornej Mszy Świętej. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współcelebransem był ks. Jacek Krzemiński.

Homilię wygłosił ks. Krzysztof. Nawiązując do przeżywanej uroczystości, zwrócił uwagę na poczucie bezpieczeństwa , jakiego doświadczamy słysząc rytm bicia serca matki. Wskazał, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kieruje nasze myśli ku Jego sercu. Podkreślił, że „ przez udział w Eucharystii, słuchanie słowa Bożego, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwę, cierpienie, okazywanie serca bliźnim jesteśmy tak blisko Serca Jezusowego, że powinniśmy słyszeć jego bicie, odkryć w nim zasadniczy puls swego życia”. Kontynuując kaznodzieja zapytał, czy słyszymy ten głos, nie tylko w chwilach radosnych, ale i w samotności, cierpieniu, trudnych doświadczeniach. W homilii usłyszeliśmy wezwanie do wsłuchiwania się w bicie Serca Jezusa, w którym znajdziemy oparcie, uspokojenie, które będzie wyznaczało rytm naszych serc, naszego życia.

Po Mszy Świętej udaliśmy się w procesji z Najświętszym Sakramentem na Rynek pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu została odmówiona Litania do Najświętszego Serca Jezusowego oraz Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Jezusa. Po odmówieniu tego Aktu, ks. Krzysztof udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Udział w uroczystościach ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa był publicznym wyznaniem wiary, świadectwem dla tych, którzy nie dostrzegają jeszcze być może, bądź nie odkryli bogactwa miłości i wielości łask spływających na ludzkość z przebitego Serca Pana Jezusa.

Za rok w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego powrócimy na mikstacki Rynek, by tak jak nasi przodkowie poświecić naszą Ojczyznę, naszą parafię, nasze rodziny, ale także nas samych Najświętszemu Sercu. Odmawiając Akt oddania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przyrzekliśmy odnawiać go co roku. Takie przyrzeczenie przecież zobowiązuje.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web