Sanktuarium w Ratowie zaprasza na IV Spotkania Patriotyczne

10 czerwca 2014 16:02Komentowanie nie jest możliweViews: 146

„Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszniejsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostawał przy życiu i pozostał sobą(…) nie opierając się na jakichkolwiek innych środkach potęgi, ale tylko na własnej kulturze”. Te znamienne słowa św. Jana Pawła II są w tym roku myślą przewodnią spotkań patriotycznych w Ratowie, które już po raz czwarty zorganizowało Sanktuarium św. Antoniego wspólnie z gminą Radzanów i organizacjami pozarządowymi, współpracującymi z sanktuarium.

Spotkania, będące jednocześnie uroczystym zwieńczeniem Dni św. Antoniego, rozpoczną się o godz. 12 mszą św. polową w intencji obrońców Ojczyzny.

W ramach atrakcji piknikowych przewidziano m.in. o godz. 13.30 pokazy kawaleryjskie oraz pokazy władania białą bronią w wykonaniu szwadronu kawalerii Wojska Polskiego. Na godzinę 15 zaplanowano widowisko historyczne “Ratowo 1920 – Radzanów 1939″.szwadron 7

- W tym roku pragniemy uczcić dwie ważne rocznice dla narodu polskiego. 95 lat temu rozpoczął działalność IV Pułk Ułanów Zaniemeńskich, którego II szwadron, stacjonujący w Mławie, wedle przekazów ocalił ludność Ratowa podczas napaści zbłąkanego oddziału bolszewickiego w 1920 roku. Druga to 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, podczas której mocno ucierpiał Radzanów i okolice, zarówno w samym 1939 roku, jak i kolejnych. Dlatego też tegoroczne spotkania mają rozszerzoną formułę. Przypominamy w nich trud żołnierzy z tych dwóch niezwykle trudnych okresów naszej historii -  wyjaśnia rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski,  zapraszając do Ratowa. – Chcemy również przybliżyć postać, która w sposób symboliczny łączy te dwa okresy -  porucznika Antoniego Witkowskiego, dowódcy II szwadronu mławskiego, bohatera odznaczonego krzyżem Virtuti Militari za postawę w wojnie 1918-1920, wielkiego propagatora sportu, który przyczynił się do popularyzacji jeździectwa w Mławie w czasach II RP, człowieka, który do końca służył Ojczyźnie, ponosząc śmierć męczeńską w lasach Charkowa w 1940 roku – dodaje ks. Pawłowski.

Patronat honorowy nad IV Ratowskimi Spotkania Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Powiatu Mławskiego.

Patronat medialny sprawują: TVP Warszawa, Razem TV, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Płocki, portale Dziennik Parafialny, Mława Info, Głos Mławy.

 Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w RatowiePLAKAT IV RATOWSKIE SPOTKANIA PATRIOTYCZNE

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web