Sanktuarium w Ratowie zaprasza na Dni Świętego Antoniego

10 czerwca 2014 16:01Komentowanie nie jest możliweViews: 153

Dni Świętego Antoniego to święto obchodzone w gminie Radzanów po raz drugi. Jego punktem centralnym są uroczystości odpustowe ku czci patrona ratowskiego sanktuarium. Jednocześnie dni są okazją do poznania bogatej przeszłości pobernardyńskiego zespołu sakralnego i najbliższych okolic, przypomnienia bohaterów tej ziemi oraz wspólnego zatopienia się w historii.

Dni św. Antoniego rozpoczną się w czwartek, 12 czerwca, o godz. 18, uroczystymi nieszporami, odprawionymi przez ks. profesora Ireneusza Mroczkowskiego, po których tradycyjnie nastąpi poświęcenie lilii i chlebków św. Antoniego.

W piątek, 13 czerwca, o godz. 12, zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa, której będzie przewodniczył biskup Roman Marcinkowski.

Sobota, 14 czerwca, to dzień otwarty sanktuarium. W tym czasie będzie można zwiedzać z przewodnikiem oraz poznawać bogatą historię ratowskiego konwentu.

Dni Świętego Antoniego zakończy w niedzielę, 15 czerwca, piknik Ratowskie Spotkania Patriotyczne, zorganizowany już po raz czwarty przez Sanktuarium wspólnie z gminą Radzanów oraz organizacjami pozarządowymi. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny pod  przewodnictwem rektora sanktuarium, ks. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.30 zaplanowano pokazy kawaleryjskie oraz pokazy władania białą bronią w wykonaniu szwadronu kawalerii Wojska Polskiego oraz inne atrakcje piknikowe.  Na godzinę 15 przewidziano główną atrakcję pikniku – widowisko historyczne „Ratowo 1920 – Radzanów 1939”.

- Ratowskie sanktuarium cyklicznie organizuje różnorodne przedsięwzięcia patriotyczne i kulturalne, by przybliżyć to wyjątkowe miejsce mieszkańcom Mazowsza, w myśl słów św. Jana Pawła II: „Każdy naród żyje dziełami swojej kultury”. Pamięmy jednocześnie, że najważniejszą postacią, która nas tu jednoczy, jest patron sanktuarium, św. Antoni z Padwy, wielki orędownik nawrócenia, który do dziś leczy ludzkie dusze – podkreśla ks. Bogdan Pawłowski, zachęcając do jak najliczniejszego uczestnictwa w Dniach św. Antoniego.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków samorządu gminy Radzanów oraz Powiatu Mławskiego. Patronat medialny sprawują TVP Warszawa, Razem TV, Nowy Kurier Mławski, portale Głos Mławy, Mława Info i Dziennik Parafialny.a ZAPROSZENIE DNI śW. aNTONIEGO