Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie laureatem XV edycji konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”

5 listopada 2014 16:03Komentowanie nie jest możliweViews: 63

sanktuarium nagroda marszałkaSanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie znalazło się wśród dziesięciu laureatów, którzy otrzymali jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu – nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uroczystość odbyła się 3 listopada br. w Teatrze Kamienica w Warszawie.

Nagrody przyznawane są ludziom i podmiotom, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna rozsławia region nie tylko w kraju, ale też za granicą, osobom aktywnym społecznie, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza. Prestiż i szczytny cel sprawiają, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku kapituła musiała dokonać trudnego wyboru 10 najlepszych spośród 65 kandydatów, zgłoszonych przez samorządy i organizacje pozarządowe. Zostali nimi: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Anna Ogniewska, Maria Szypowska, prof. dr hab. Alojzy Nowak, Zbigniew Marian Nowosielski, Wiesław Ochman, Kapela Ludowa im. Józefa Myszki z Jasieńca Iłżeckiego, Skórzeckie Stowarzyszenie Dobroczynne, zespół „Łaguszowianki” oraz Zespół Tańca Ludowego „Masovia”. Podczas uroczystej gali, oprócz nagrody o wartości 10 tys. zł, każdy z wyróżnionych otrzymał statuetkę i dyplom.

Ratowskie sanktuarium zostało wyróżnione za prowadzoną konsekwentnie działalność społeczną, związaną promowaniem z kultury, tradycji i historii Ziemi Zawkrzeńskiej oraz całego Mazowsza, w szczególności za realizowany w latach 2013–2014 projekt  „Historia vitae magistra est”, którego założeniem było przybliżenie w nietuzinkowej formule „żywej lekcji historii”  bogatej przeszłości  regionu oraz kształtowanie w młodym pokoleniu postawy przywiązania do tradycji i dumy ze swojej małej ojczyzny.

Dziękując za przyznaną nagrodę, rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski (na zdjęciu) podkreślił, że biskup płocki Piotr Libera, kierując go sześć lat temu do pracy duszpasterskiej w ratowskim sanktuarium, powierzył mu w opiekę miejsce wyjątkowe, w którym odwieczny kult św. Antoniego splata się z dziedzictwem historycznym i kulturowym. Podejmowane przez sanktuarium działania edukacyjne, patriotyczne, kulturalne są odkrywaniem skarbów przeszłości, które kryje ta ziemia, i oddawaniem ich młodym pokoleniom. Ks. Pawłowski wskazał ponadto, iż działalność ta jest możliwa dzięki wsparciu Gminy Radzanów, Powiatu Mławskiego, różnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz ludzi otwartego serca, którzy bardzo mocno zaangażowali się w różnorodne przedsięwzięcia organizowane przez sanktuarium.

Tegoroczna, XV edycja konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, związana jest również z innym ważnym jubileuszem – przypadającym w 2014 r. 15-leciem Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Podczas gali wręczono także Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” Rafałowi Szczepańskiemu – warszawskiemu przedsiębiorcy, który obok działalności biznesowej, aktywnie działa na rzecz społeczeństwa. Uhonorowano również zwycięzców konkursów Mazowieckie Barwy Wolontariatu oraz Mazowsze Bliskie Sercu. Galę poprowadził Tomasz Kammel, a oprawę artystyczną zapewnił „Tercet czyli kwartet”.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web