Rycerze księcia mazowieckiego Siemowita IV obozowali w Ratowie

29 lipca 2014 18:09Komentowanie nie jest możliweViews: 91

Pięćdziesięcioro dzieci, podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie, gościło 24 lipca w ratowskim sanktuarium. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie unikatowego zabytku sztuki płonącego rokoka oraz piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”, na który przybyli też wojowie z drużyny księcia mazowieckiego Siemowita IV.

Wycieczkę zorganizowało Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, w ramach zadania publicznego, dofinansowanego przez Miasto Mława. Na początek dzieci zwiedziły zabytkowy pobernardyński kompleks sakralny. Na przykładzie rzeźb i ornamentów kościoła św. Antoniego miały m.in. możliwość zapoznania się z cechami charakterystycznymi dla stylu zdobniczego w sztuce zwanego płonącym rokokiem. Głównym tematem wyprawy tym razem było jednak średniowiecze, dlatego też w formie zabawy młodym odkrywcom została przybliżona postać Pawła z Radzanowa, znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego, którego gród warowny górował nad rzeką Wkrą w oddalonym o 3 km od sanktuarium Radzanowie, a także postać księcia mazowieckiego Siemowita IV, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem i o mało co nie został królem Polski i mężem królowej Jadwigi, zamiast króla Władysława Jagiełły.

Następnie, dzięki edukatorom i rekonstruktorom z Bractwa Najemnego „Anquis in herba” (Wąż w trawie), współpracującym z Agencją Artystyczną Brz Art Artur Brzychcy, dzieci przeniosły się w czasy średniowieczne. W programie pikniku znalazł się m.in. udział w miniturnieju rycerskim, walka z rycerzem na miecze, praca w warsztacie tkackim, gra w średniowieczną piłkę nożną, przeciąganie liny, poruszanie się przy użyciu nart księcia Bolka, na których przemieszcza się jednocześnie 5 osób. Dużą atrakcją okazały się również średniowieczne dyby.

Na zakończenie pikniku rycerze i ich młodzi goście zasiedli przy wspólnym ognisku, by posilić się pieczonymi kiełbaskami, które zostały przekazane  w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu przez ciechanowski Cedrob.

- Bardzo mi się tu podoba, jestem już drugi raz na wyciecze w Ratowie, a zawsze jest coś innego, ciekawego  – cieszyła się jedenastoletnia Magda.

- Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie to miejsce przyjazne dla każdego, a szczególnie dla dzieci. Podejmujemy tu szereg inicjatyw, których celem jest zapoznanie  najmłodszych, przez dobrą zabawę,  z bogatą historią Małej Ojczyzny, kształtowanie w nich poczucia dumy z własnych korzeni,  pokazywanie, że we współczesnym świecie nadal istnieją ciekawsze formy spędzania czasu w gronie rówieśników niż gry internetowe – podkreślił rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski, zapraszając jednocześnie na uroczyste obchody 520 – lecia udokumentowanego istnienia Ratowa, które planowane są we wrześniu.4 KLASZTOR11 OPOWIEŚĆ15 pojedynek17 pojedynek rycerzy8 RYCERZE

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web