Pod patronatem „Dziennika Parafialnego”. Złóżmy hołd bohaterom Powstania Styczniowego pod krzyżem – obeliskiem we Wróblewie!

14 marca 2014 05:39Komentowanie nie jest możliweViews: 243

obelisk21 marca 1863 r. w lesie we Wróblewie pod Radzanowem nad Wkrą rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew, które stoczył z kozakami generał Zygmunt Padlewski, naczelnik powstania styczniowego w Guberni Płockiej. Klęska pod Wróblewem przyśpieszyła upadek powstania na tym terenie a dwudziestokilkuletniego Padlewskiego zawiodła przed carski pluton egzekucyjny. W niedzielę, 23 marca 2014 r. o godz. 12, zbiorą się w tym miejscu ci, którzy pragną uczcić bohaterstwo swych przodków.

Uroczystości zorganizowało Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie we współpracy z Gminą Radzanów, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo oraz Nadleśnictwem Dwukoły. W programie, poza polową mszą św. w intencji poległych powstańców, przewidziano plenerowe widowisko poetyckie „Gloria Victis”, przygotowane przez Zespół Szkół w Radzanowie.

Zaplanowane na 23 marca uroczystości patriotyczne mają na celu wspólne uczczenie pamięci gen. Zygmunta Padlewskiego, straconego 15 maja 1863 r. w Płocku, bohaterów powstania styczniowego Ziemi Zawkrzeńskiej oraz ratowskich bernardynów, którzy ofiarnie wspierali w tym czasie zarówno żołnierzy, jak i ludność cywilną, płacąc za swą ofiarną pomoc wysoką cenę w postaci kasaty klasztoru.

orkiestraTo drugie patriotyczne spotkanie przy powstańczym obelisku. Jego mottem  są słowa biskupa płockiego Piotra Libery, skierowane do zgromadzonych we Wróblewie w 2013 roku: „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”.

- 23 marca zgromadźmy się jak najliczniej pod krzyżem-obeliskiem powstańczym, by nisko pochylić głowy i uczcić pamięć tych, którzy nie wierząc w zwycięstwo, a jedynie w sens honorowej walki, złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny. Gorąco zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tych uroczystościach! Bądźcie tymi, którzy pamiętają! – zaprasza rektor sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski.

Uroczystości objęli patronatem honorowym: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski oraz Narodowe Centrum Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Warszawa, Razem TV, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, portale Głos Mławy i dziennik parafialny.pl.

Obelisk Powstańczy w lesie we Wróblewie znajduje się tuż przy wyjeździe z Radzanowa nad Wkrą na Mławę.