Orszak Trzech Króli, czyli radosne świętowanie Objawienia Pańskiego

3 stycznia 2014 09:12Komentowanie nie jest możliweViews: 1217

Jaromir Kwiatkowski ●

orszak2W najbliższy poniedziałek, w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami ponad 180 polskich miast przejdzie – już po raz szósty – Orszak Trzech Króli, nazywany „największymi ulicznymi jasełkami na świecie”. W tym roku Orszak odbędzie się także m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i w Wielkiej Brytanii, a nawet w Afryce (Rwanda) i Ameryce Północnej (USA). Połączy też granicę polsko-niemiecką: przejdzie z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca.

- Bardzo cieszymy się z niemal dwukrotnego, w stosunku do roku ubiegłego, wzrostu liczby miejscowości, które organizują kolejną edycję Orszaku. To niewątpliwie znak, że chrześcijanom zależy na wspólnotowym i rodzinnym przeżywaniu świąt – mówi Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Prowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje, świadczące o przynależności do jednego z trzech królewskich orszaków. Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego. To również bogaty projekt edukacyjny, adresowany m.in. do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych, oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. konkursy na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, plastyczny i fotograficzny. Orszak podejmuje również stałą współpracę z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci w ramach projektu Tydzień Trzech Kultur.

W 2012 r. Orszak Trzech Króli otrzymał nagrodę „Tulipan Życia” w prestiżowej kategorii „Dzieło Kultury”, a w 2013 r. wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono”. „Fundacja Orszak Trzech Króli udowodniła, że chrześcijanie potrafią przeżywać swoje święta radośnie i przede wszystkim – we wspólnocie” – to fragment uzasadnienia przyznania tego drugiego wyróżnienia.

W tym roku, hasłem „Kolędujmy!”, Orszak będzie zachęcał do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in.: obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek bożonarodzeniowych.

Szóstą edycję Orszaku Trzech Króli w Warszawie poprzedzi gra miejska pt. „Kacper, Melchior i Baltazar”. Dwie odsłony gry, adresowane do starszych uczestników („Melchior” i „Baltazar”) odbędą się w niedzielę przed Orszakiem. Gra miejska adresowana do najmłodszych uczestników Orszaku – „Kacper” – odbędzie się w dniu Święta Trzech Króli, podczas Orszaku.

Każda miejscowość biorąca wraz z Fundacją udział w Orszaku Trzech Króli otrzyma pulę koron i śpiewników – podczas szóstej edycji organizatorzy planują rozdać ich około 500 tys. sztuk.

Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która od 2012 r. jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Oficjalna strona Orszaku: www.orszak.org

Profil FB: www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli

—————————————————————————–

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie

orszak3Ponad 900 artystów grających w poszczególnych scenach, 370 wolontariuszy rozdających śpiewniki i korony, organizatorzy, ochrona oraz kilka tysięcy mieszkańców Rzeszowa przejdzie w poniedziałek ulicami stolicy województwa w organizowanym w tym mieście już po raz drugi Orszaku Trzech Króli.

Osoby uczestniczące w Orszaku będą się zbierać od godz. 11 na skrzyżowaniu ul. 3 Maja, Zamkowej i al. Lubomirskich. O 11.30 na scenie przed kościołem Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja będzie miała miejsce scena „0” – Rozporządzenie Cezara Augusta. Pół godziny później biskup rzeszowski Jan Wątroba z balkonu plebanii kościoła Świętego Krzyża oficjalnie rozpocznie przemarsz.

Orszak przejdzie ulicą 3 Maja na plac Farny (scena I – Anioł Boży), następnie ulicą Sokoła na ul. Sobieskiego przed budynek Urzędu Wojewódzkiego (scena – Szef Piekieł i Republika Przyjemności). Kolejne etapy Orszaku to pl. Ofiar Getta (scena – Dwór Heroda) oraz dojście ul. Targową na ul. Mickiewicza (scena – Walka Dobra ze Złem).

Ok. godz. 13.30 uczestnicy Orszaku wejdą na Rynek, gdzie nastąpi złożenie darów przez Trzech Króli i odczytanie Ewangelii. Życzenia zebranym złożą biskup rzeszowski i prezydent miasta. Spotkanie zakończy wspólne kolędowanie.

Atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, będzie udział w Orszaku wielbłądzicy z cyrku Arena, którą miasto pozyskało w drodze plebiscytu. Przyjedzie na niej król Melchior.

Fundację Orszak Trzech Króli, która jest głównym organizatorem Orszaku w Polsce, wspiera w Rzeszowie fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny oraz rzeszowskie placówki oświatowe: Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek, Gimnazjum nr 12 w Rzeszowie, Gimnazjum nr 8 im. Armii Krajowej w Rzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 27. Pułku Piechoty w Rzeszowie, Przedszkole nr 18 Sióstr Serafitek. Honorowy patronat sprawują biskup rzeszowski, marszałek województwa i prezydent Rzeszowa.

Organizatorzy spodziewają się, że w Orszaku weźmie udział więcej mieszkańców niż w ub. roku, kiedy to na trasę wyszło ok. 10 tys. rzeszowian.

Tak jak w ub. roku, Orszakowi towarzyszy Wojewódzki Konkurs Szopek. Będzie je można podziwiać od 14 stycznia w Europejskiej Galerii Sztuki w Millenium Hall.

 

Na zdjęciach: Orszak Trzech Króli w Rzeszowie, 6 stycznia 2013 r.

Fot. Tadeusz Poźniak

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web