Franciszek w „Evangelii gaudium”: Niebezpieczna jest chęć bycia jak wszyscy

15 stycznia 2014 09:02Komentowanie nie jest możliweViews: 340

W ostatnim już z cyklu cytatów z „Evangelii gaudium” przypominamy, na jakie niebezpieczeństwa czyhające na wierzących wskazał papież Franciszek.

79. Kultura medialna i niektóre środowiska intelektualne przekazują niekiedy wyraźną nieufność wobec przesłania Kościoła oraz pewne rozczarowanie. W konsekwencji wielu zaangażowanych w duszpasterstwie, chociaż się modli, pogłębia w sobie pewien rodzaj kompleksu niższości, prowadzący ich do relatywizowania lub ukrywania swojej chrześcijańskiej tożsamości i przekonań. Tworzy się wtedy błędne koło, ponieważ w ten sposób nie są zadowoleni z tego, kim są i z tego, co robią, nie utożsamiają się z misją ewangelizacyjną, a to osłabia zaangażowanie. Kończy się to tym, że grzebią radość z misji w pewnego rodzaju obsesji, by być jak wszyscy inni i mieć to, co inni posiadają. W ten sposób zadanie ewangelizacji jest prowadzone na siłę i poświęcają się mu z niewielkim wysiłkiem i w ograniczonym czasie.

80. W osobach zaangażowanych w duszpasterstwo, oprócz duchowego stylu lub szczególnego sposobu myślenia pogłębia się relatywizm życiowy, jeszcze bardziej niebezpieczny od relatywizmu doktrynalnego. Związany jest on z najgłębszymi i szczerymi wyborami, określającymi sposób życia. Ten praktyczny relatywizm polega na działaniu, jakby Bóg nie istniał, na decydowaniu, jakby nie istnieli ubodzy, na marzeniach, jakby inni nie istnieli, na pracowaniu tak, jakby nie istnieli ci, którzy jeszcze nie otrzymali orędzia. Warto zauważyć fakt, że nawet dysponujący pozornie solidnymi przekonaniami doktrynalnymi i duchowymi, często przyjmują styl życia prowadzący do zapewnienia sobie bezpieczeństwa materialnego, do zdobywania władzy i ludzkiej chwały osiąganych w jakikolwiek sposób, zamiast dać życie za innych w misji. Nie pozwólmy się okradać z misyjnego entuzjazmu!

Adhortacja apostolska „Evangelii gaudium”, nr 79–80.

Wybór i cytatów i opracowanie całego cyklu: Paweł Pomianek

Przeczytaj poprzednie myśli z adhortacji do rozważenia:
Franciszek w „Evangelii gaudium” o homilii: To nie głoszący ma błyszczeć
Franciszek w „Evangelii gaudium” wzywa wspólnoty: dajcie świadectwo braterstwa z innymi
Kościół cieszy się rozwojem nauki
Maryja prawdziwą mamą
Ewangelizatorzy z Duchem łączą adorację i działanie
Chrześcijański triumf przez krzyż i walkę
Nikt nie zbawia się sam

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web