Ulubione modlitwy. Modlitwa do św. Michała Archanioła

10 grudnia 2013 14:17Komentowanie nie jest możliweViews: 1739

Jaromir Kwiatkowski ●

sw. michałŚwięty Michale Archaniele,  broń nas w walce; a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.  Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe,  które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,  mocą Bożą strąć do piekła.  Amen.

*   *   *

Krótka modlitwa przeciw mocom piekielnym, ułożona przez papieża Leona XIII w 1886 r.  i rozesłana do wszystkich biskupów, aby była odmawiana po Mszy św. Reforma liturgiczna zniosła ten obowiązek, chociaż jest ona w dalszym ciągu odmawiana w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Obecnie Kościół rozważa jej przywrócenie. Powodem ma być wzrost ignorowania zła, a tym samym wzrost liczby opętań. Od 2009 r. jest ona odmawiana ponownie po Mszach w kościołach diecezji włocławskiej. Modlitwa ta pełni funkcję egzorcyzmu prywatnego.

*   *   *

Z tą modlitwą zetknęliśmy się z żoną przed kilkunastu laty w jednym z naszych ulubionych sanktuariów – kościele św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym k. Krosna. Jeszcze wtedy jej tekst był umieszczony na dużej planszy w kościele i odmawiany po Mszy św. niedzielnej (czy w dzień powszedni, tego nie wiem; my bywaliśmy tam najczęściej w niedziele). Później plansza zniknęła, a modlitwy nie odmawiano. Jak jest obecnie, prawdę mówiąc nie wiem.

Modlitwa ta od początku ujęła mnie tym, że jest bardzo „męska”, bo eksponuje takie cechy św. Michała, jak odwaga i męstwo w walce z szatanem.  Dopiero później zdałem sobie sprawę, że pełni funkcję egzorcyzmu prywatnego, bardzo aktualnego w dzisiejszych czasach, gdzie, z jednej strony – szatan szaleje, a z drugiej – jego obecność i tragiczne skutki jego działań bywają lekceważone. Każdy powinien więc otoczyć się modlitewnym „pancerzem”, który chroniłby go przed atakami demona. Modlitwa do św. Michała Archanioła znakomicie się do tego nadaje.

To spowodowało, że od jakiegoś czasu jest ona codziennym elementem naszej modlitwy małżeńskiej.