Sprawiedliwość dla Nigerii. Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w tym kraju

10 listopada 2013 06:14Komentowanie nie jest możliweViews: 220

Sprawiedliwość dla Nigerii – to hasło V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP), który obchodzimy w niedzielę, 10 listopada br.

Pierwsze próby ewangelizacji Nigerii sięgają XV w. Pierwsza katolicka misja została założona przez misjonarzy francuskich na południu kraju w Lagosie w 1868 r. Nigeria posiada 16 seminariów duchownych (ok. 4 tys. alumnów), około 4 tys. katolickich szkół, które są otwarte dla wszystkich, bez względu na religię.

Dziś Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Żyje tu blisko 80 mln chrześcijan (w tym ponad 20 mln katolików). Chrześcijanie stanowią ponad 45 proc. ludności kraju. Większość z nich zamieszkuje południową część Nigerii. Na północy przewagę liczebną mają muzułmanie, których odsetek w skali kraju jest podobny do chrześcijan.

W północnych rejonach Nigerii muzułmańska sekta Boko Haram (oraz inne pomniejsze) od 2010 r. nieprzerwanie dokonuje brutalnych ataków na chrześcijan. Islamiści dążą do narzucenia krajowi radykalnej wersji prawa islamskiego – szariatu. W dwunastu stanach na północy kraju wprowadzili je już na całym terenie, w kolejnych czterech – częściowo.

Jak informuje KAI, w ub.r. w Nigerii zostało zabitych z pobudek religijnych ponad 900 chrześcijan. Bliższy, konkretny przykład: jak podawał w maju br. dziennik „Rzeczpospolita”, co najmniej 10 osób poniosło śmierć na skutek ataku na kościół i pobliski targ w wiosce Njilan, w nigeryjskim stanie Adamawa.

Wspólnota chrześcijańska w Nigerii, jak pisze z okazji V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, „doświadcza prześladowań i składa świadectwo wiary aż do przelania krwi. Chcemy wspierać ich naszą modlitwą i materialnym darem, aby w trudnej sytuacji doświadczyli solidarności w wierze i miłości”.

W ramach pomocy materialnej, od 10 listopada do końca roku będzie można wysyłać SMS-y o treści „Ratuje” na numer 72405 (koszt 2 zł +VAT). Dzięki tej akcji PKwP chce pokryć koszty remontu żeńskiej szkoły w Bomadi. Infrastruktura  placówki jest w tak złym stanie, że bez kapitalnego remontu szkołę trzeba będzie zamknąć, a tysiąc uczennic zostanie pozbawionych możliwości nauki.

Jak podaje na swojej stronie internetowej PKwP, sytuacja społeczna Nigerii jest bardzo skomplikowana: pomimo dużych złóż ropy naftowej Nigeryjczycy w wielu rejonach żyją na granicy biedy, a na terenach wydobywczych, z powodu braku studni głębinowych, 70 proc. ludności jest skazana na picie wody zanieczyszczonej. 80 proc. dochodu z wydobycia ropy naftowej trafia do zaledwie 15 proc. społeczeństwa, gdyż w Nigerii panuje olbrzymia korupcja. Problemem jest także dostęp do edukacji: 32 proc. społeczeństwa to analfabeci.

Oprac. Jaromir Kwiatkowski

Fot. Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web