Rekonstrukcja bitwy 1920 w Ratowie (relacja + galeria)

17 czerwca 2013 12:11Komentowanie nie jest możliweViews: 600

Punktem kulminacyjnym pikniku była właśnie rekonstrukcja historyczna potyczki z 1920, odbywającej się na polach okalających sanktuarium, w której udział wzięło wiele grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Sochaczewa, Iłży, Olsztyna, Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Ciechanowa oraz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Patria Polonia. Zobacz galerię zdjęć poniżej. DziennikParafialny.pl był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

„Spotykamy się w tym historycznym miejscu po to, by pomodlić się w intencji poległych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej ale również po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ja też jestem gotów oddać życie za Ojczyznę, jeśli zaistniałaby taka potrzeba” – te słowa rektora sanktuarium zawarte w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. za Ojczyznę stały się myślą przewodnią pikniku religijno-patriotycznego w dniu 16 czerwca.

Ksiądz Bogdan Pawłowski przypomniał trud żołnierza polskiego, który w najtrudniejszych dziejowych momentach nie wahał się stanąć w obronie Ojczyzny, co bardzo realistycznie odzwierciedlają inscenizacje wydarzeń historycznych, oraz wskazał, iż trud ten powinien być inspiracją do refleksji, w jaki sposób w dzisiejszych czasach możemy pracować dla dobra własnego kraju. Ksiądz rektor podkreślił ponadto, iż sprawowanie funkcji publicznych to zarazem wzięcie odpowiedzialności za los obywateli, dlatego też ludzie, którzy je wykonują, powinni czynić to z zaangażowaniem oraz uczciwością.

W ratowskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, członkowie formacji modlitewnej Wojsko Gedeona, mieszkańcy Gminy Radzanów oraz licznie przybyli do Ratowa miłośnicy „żywych lekcji historii”, a wśród nich stali bywalcy przedsięwzięć patriotyczno-kulturalnych, organizowanych przez tutejsze sanktuarium cyklicznie od 2008 roku.

Po uroczystej Eucharystii jej uczestnicy mieli możliwość m.in. zwiedzenia zabytkowego sanktuarium z przewodnikiem, jak również podziwiania umiejętności jeździeckich szwadronu kawalerii z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który zaprezentował kadryla oraz pokaz władania bronią białą. Batalion Reprezentacyjny WP udostępnił ponadto do uświetnienia tych uroczystości dwie armaty, które zostały wykorzystane podczas rekonstrukcji walk polsko-bolszewickich, stając się dużą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci.

Dla najmłodszych miłośników historii przewidziano ponadto rozliczne niespodzianki, takie jak możliwość zrobienia sobie zdjęcia na koniu szwadronu kawalerii WP, przejażdżki na zabytkowych motorach, których właściciele licznie przybyli do Ratowa, by w ten sposób zamanifestować swoją postawę patriotyczną, czy zrobienia sobie zdjęć na motorach policyjnych, udostępnionych przez stróżów prawa z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

– Cieszymy się, że to miejsce tak ożyło, że nasza niewielka ale przepiękna miejscowość stała się znana w całej Polsce i że tak wiele ludzi może się dowiedzieć o tym, co się tu kiedyś działo – nie kryła wzruszenia jedna ze starszych mieszkanek Ratowa, której ojciec był ułanem, walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej.

Punktem kulminacyjnym pikniku była właśnie rekonstrukcja historyczna potyczki z 1920, odbywającej się na polach okalających sanktuarium, w której udział wzięło wiele grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Sochaczewa, Iłży, Olsztyna, Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Ciechanowa oraz rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Patria Polonia.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz Urząd Gminy Radzanów w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz realizowanego przez sanktuarium w 2013 roku projektu edukacyjnego „Historia vitae magistra est”, nad którym patronat honorowy objął Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Piknik religijno-historyczno-militarny stanowił ponadto uroczyste zakończenie Dni św. Antoniego, trwających w sanktuarium od 12 czerwca, których punktem centralnym była uroczysta suma odpustowa w dniu 13 czerwca, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery.

Patronat medialny nad III Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi sprawowali: TVP Warszawa, Franciszkanie TV, Razem TV, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Tygodnik Gazeta Mławska, Gość Niedzielny, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, Tygodnik Płocki, DziennikParafialny.pl, Histmag.org, MławaInfo.pl.

Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach projektu „Historia vitae magistra est” będzie I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej – „Ratowskie brzmienia przeszłości”, który odbędzie się w zabytkowym pobernardyńskim sanktuarium we wrześniu.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

Galeria zdjęć z rekonstrukcji
Ratowo-06-2013-IMG_0419
Ratowo-06-2013-IMG_0438
Ratowo-06-2013-IMG_0498
Ratowo-06-2013-IMG_0520

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web