Franciszek: Trzeba poznać Jezusa w Katechizmie. Ale to nie wystarcza

28 września 2013 06:57Komentowanie nie jest możliweViews: 218

W Roku Wiary obchodzimy nie tylko 50-lecie Soboru Watykańskiego II, lecz także 20-lecie wydania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jak ważna jest lektura Katechizmu dla wzrastania w wierze, mówił w niedawnym kazaniu papież Franciszek. Poznanie Jezusa poprzez sam Katechizm jest jednak niewystarczające.

“Nie można poznać Jezusa bez narażenia się na problemy. (…) Jezusa poznaje się w codziennym biegu dni. Nie można poznać Jezusa w spokoju ani też w bibliotece…

Oczywiście możemy poznać Jezusa w Katechizmie. (…) Katechizm uczy nas wielu rzeczy o Jezusie. Musimy więc go studiować, nauczyć się go. W ten sposób poznajemy Syna Bożego, który przyszedł, aby nas zbawić. Studiując Katechizm, rozumiemy całe piękno historii zbawienia, miłości Ojca. A jednak ile osób przeczytało Katechizm Kościoła Katolickiego od czasu, kiedy został opublikowany ponad 20 lat temu?

Tak, trzeba poznać Jezusa w Katechizmie. Ale nie wystarcza jedynie to, że poznam Go umysłem – jest to krok. Trzeba poznawać Jezusa w dialogu z Nim, rozmawiając z Nim na modlitwie, klęcząc. Jeśli się nie modlisz, jeśli nie rozmawiasz z Jezusem, to Go nie znasz. Wiesz coś o Jezusie, ale nie idziesz z tą wiedzą, którą daje ci serce w modlitwie. Poznać Jezusa umysłem, studium Katechizmu, poznać Jezusa sercem, w modlitwie, w dialogu z Nim. To nam bardzo pomaga, ale nie wystarczy… Jest jeszcze trzeci sposób, by poznać Jezusa: naśladowanie Go. Pójście z Nim, podążanie z Nim.
(…)
Nie można poznać Jezusa, nie angażując się w relację z Nim, nie stawiając swego życia dla Niego. Kiedy tak wielu ludzi – a także i my – stawia sobie pytanie «Któż więc jest Ten?», to Słowo Boże nam odpowiada: «Chciałbyś wiedzieć, kim On jest? Czytaj to, co Kościół mówi ci o Nim, rozmawiaj z Nim na modlitwie i podążaj drogą wraz z Nim. W ten sposób poznasz, kim jest ten Człowiek”.

Wybór i oprac. PP / Cyt. za: Niedziela.pl

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web