Zainaugurowano Rok Piotra Skargi

6 lutego 2012 09:47Komentowanie nie jest możliweViews: 122

W niedzielę 5 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbyła się inauguracja Roku Piotra Skargi.

Na dzień inauguracji wybrano rocznicę urodzin wielkiego kaznodziei. W tym roku przypada czterechsetna rocznica śmierci jezuity i m.in. z tego powodu parlament ogłosił rok, w którym szczególnie możemy skupić się na jego spuściźnie.

Wczoraj odbyła się z tej okazji także Msza święta w kościele akademickim ojców jezuitów w Toruniu. W kazaniu diakon prof. Waldemar Rozynkowski zaznaczył, że cel Roku Piotra Skargi to przypomnienie o trosce, jaką otaczał naród i państwo ks. Skarga, oraz o innych ważnych aspektach jego działalności.

Piotr Skarga SJ żył w latach 1536-1612. Był słynnym kaznodzieją, wielkim patriotą oraz filantropem. W swoich kazaniach poruszał najróżniejsze tematy związane z sakramentami, życiem religijnym, moralnością. Był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej kontrreformacji. W kazaniach patriotycznych częstokroć mówił o obowiązkach wobec ojczyzny. Wspierał wzmacnianie pozycji króla wobec szlachty. Przy kościele św. Barbary w Krakowie, którego był superiorem, założył Bractwo Miłosierdzia. Obowiązkami jego członków było praktykowanie uczynków miłosierdzia, składanie jałmużny, odwiedzanie więzień i szpitali, zdobywanie funduszy dla potrzebujących.

Informacja za: Opoka, Deon, SkargaPiotr.pl ; oprac. PP