Wybrane z nauczania Soboru Watykańskiego II

6 listopada 2012 14:42Komentowanie nie jest możliweViews: 91

W czasie Mszy na rozpoczęcie Roku Wiary papież Benedykt XVI zachęcał do powrotu do dokumentów ostatniego Soboru. Dziennik Parafialny chce przybliżyć Czytelnikom te fragmenty nauczania soborowego, które szczególnie warto przypomnieć. Dziś, na początek, fragment Konstytucji o Objawieniu Bożym.

Kościół miał zawsze we czci Pisma Boże, podobnie jak samo Ciało Pańskie, skoro zwłaszcza w Liturgii świętej nie przestaje brać i podawać wiernym chleb żywota tak ze stołu słowa Bożego, jak i Ciała Chrystusowego. Zawsze uważał i uważa owe Pisma zgodnie z Tradycją świętą, za najwyższe prawidło swej wiary, ponieważ natchnione przez Boga i raz na zawsze utrwalone na piśmie przekazują niezmiennie słowo samego Boga, a w wypowiedziach Proroków i Apostołów pozwala rozbrzmiewać głosowi Ducha Świętego. Trzeba więc, aby całe nauczanie kościelne, tak jak sama religia chrześcijańska, żywiło się i kierowało Pismem św. Albowiem w księgach świętych Ojciec, który jest w niebie spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę. Tak wielka zaś tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego. Stąd doskonałe zastosowanie ma do Pisma św. powiedzenie: “żywe jest słowo Boże i skuteczne” (Hbr 4,12), które “ma moc zbudować i dać dziedzictwo wszystkim uświęconym” (Dz 20,32, por. 1 Tes 2,13).

Sobór Watykański II,
Konstytucja o Objawieniu Bożym „Dei Verbum”, nr 21.