Wspomnienie św. Sylwestra opata

25 listopada 2012 07:55Komentowanie nie jest możliweViews: 402

26 listopada według tradycyjnego kalendarza liturgicznego z 1962 r. obchodzimy wspomnienie św. Sylwestra, opata. Wedle nowego kalendarza to wspomnienie obchodzone jest jedynie w zakonie benedyktyńskim.

Kalendarz liturgiczny nie obfituje w tym tygodniu w dużą liczbę świąt i wspomnień. Poza 30 listopada, gdy obchodzimy święto św. Andrzeja, wszystkie pozostałe dni tygodnia to tzw. dni powszednie, w których nie ma żadnego święta czy nawet wspomnienia danego świętego. Św. Andrzej był naszym świętym tygodnia przed rokiem (zobacz). Wybierając obecnego świętego tygodnia, postanowiliśmy więc zajrzeć do tradycyjnego kalendarza liturgicznego z 1962, który za sprawą postanowień ojca świętego Benedykta XVI od przeszło pięciu lat wrócił do użytku w Kościele jako równoprawny. W tym kalendarzu pod datą 26 listopada znajdujemy wspomnienie św. Sylwestra opata, którego według nowego kalendarza w tym dniu wspomina w liturgii wyłącznie zakon benedyktyński.

Sylwester Gozzolini urodził się w miejscowości Osimo pod Ankoną około 1177 r. Był synem wpływowego prawnika. Ojciec chciał wychować syna na swojego następcę i wysłał go na studia prawnicze do Bolonii. Sylwester szybko jednak zmienił kierunek studiów na teologię, a wiele czasu spędzał na modlitwie. Mimo zdecydowanego sprzeciwu ojca, przyjął święcenia kapłańskie. Ojciec wściekł się na niego i nie odzywał się do swojego syna przez dziesięć lat. Tymczasem Sylwester został kanonikiem w Osimo i pracował jako kapłan z takim zapałem, iż naraził się miejscowemu biskupowi.

Gdy miał pięćdziesiąt lat w jego życiu miało miejsce zdarzenie przełomowe. W otwartym grobie zobaczył rozkładające się zwłoki osoby, która za życia była bardzo urodziwa. Ten obraz marności ludzkiego żywota na ziemi wstrząsnął nim i spowodował, że Sylwester postanowił całkowicie zmienić swoje życie i rozpoczął życie pustelnicze. Od 1227 do 1230 roku przebywał w pustelni Grotta Fucile, prowadząc niezwykle surowe życie. Wkrótce zaczęli schodzić się do niego uczniowie chętni do życia tak, jak on. Z czasem było ich tak wielu, że koniecznością stało się założenie dla nich klasztoru. Powstał on na Monte Fano pod Fabriano.

Po głębokim zastanowieniu i modlitwie oraz wizji, w której założyciele poszczególnych zakonów polecali mu swoją regułę, Sylwester zdecydował się oprzeć swój zakon na regule benedyktyńskiej, którą zachowywano bardzo ściśle. W 1247 roku uzyskał od papieża Innocentego IV bullę zatwierdzającą zgromadzenie nazwane od jego imienia sylwestrynami.

Św. Sylwester zasłynął jako solidny kaznodzieja, czciciel Eucharystii i Matki Najświętszej. Opat nadal żył surowo, podejmując liczne praktyki pokutne. Zmarł 26 listopada 1267 r., a rządzący wówczas Kościołem papież Klemens IV ogłosił go błogosławionym. Do Martyrologium Rzymskiego jako święty opat został wpisany przez Klemensa VIII w roku 1598. Święto liturgiczne ku jego czci dla całego Kościoła zachodniego wprowadzono w 1890 roku. Zostało ono zniesione po reformie kalendarza liturgicznego w latach 1969-1970.

Modlitwa: Boże, Ty nauczyłeś świętego Sylwestra, opata, cenić życie pustelnicze i trudy życia wspólnego, spraw, abyśmy zawsze szczerym sercem Ciebie szukali i z pokorną miłością zdążali do niebieskiej ojczyzny. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen (z Liturgii Godzin).

Oprac. Paweł Pomianek

Źródła:
Święty Sylwester Gozzolini, opat, http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/11-26b.php3.
Imieniny: Sylwester, http://www.deon.pl/imieniny/imie,2959,sylwester.html.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web