Wspomnienie św. Łucji

8 grudnia 2012 22:48Komentowanie nie jest możliweViews: 1363

13 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy.

O św. Łucji mamy tak mało informacji, że część historyków chciała wykreślić ją z Martyrologium Rzymskiego. Jednak w 1894 roku odnaleziono grób w Syrakuzach na cmentarzu św. Jana z napisem, według którego grób ten wystawiła niejaka Euschia dla swojej pani, Łucji.

Św. Łucja pochodziła ze znakomitej rodziny z Syrakuz na Sycylii. Miała wyjść za mąż za pewnego młodzieńca z równie szlachetnego rodu. Wcześniej jednak udała się z pielgrzymką na grób św. Agaty do Katanii. Chciała prosić o zdrowie dla swojej matki. W tym czasie ukazała jej się św. Agata i przepowiedziała męczeńską śmierć. Poprosiła, by się na nią przygotowała.

Łucja zaraz po powrocie z pielgrzymki cofnęła wolę wyjścia za mąż, złożyła śluby czystości i rozdała majątek ubogim. Przez swojego niedoszłego męża została zadenuncjowana jako chrześcijanka (a było to w czasie okrutnych prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana). To spowodowało, że 13 grudnia około 304 roku – po torturach, które miały nakłonić Łucję do apostazji – została ścięta mieczem. Miała wtedy 23 lata.

Legenda, która tworzyła się po śmierci Świętej, dodawała coraz to nowe i barwne elementy, trudne dziś do zweryfikowania. Podobno Łucja miała być zaprowadzona do domu publicznego na pohańbienie, ale nie dało jej się ruszyć z miejsca, nawet para wołów nie mogła tego zrobić. Gdy miała zostać spalona na stosie, ogień nawet jej nie tknął. Wtedy nakazano jej ścięcie. Przeżyła i to. Po przyniesieniu jej do domu poprosiła o Komunię świętą. Po jej przyjęciu zmarła.

Św. Łucja to patronka miasta Toledo, a także krawców, ociemniałych, rolników, szwaczek i tkaczy. Jest orędowniczką w chorobach oczu (w chorobie oczu modlił się do niej np. Dante Alighieri). W ikonografii przedstawia się Łucję w stroju rzymskiej niewiasty, w rękach trzyma palmę męczeństwa i płaskie naczynie, na którym leży para oczu. Według jednej z tradycji Łucji podczas tortur wyrwano oczy. Inna tradycja z kolei mówi, że św. Łucja miała tak piękne oczy, że wzbudzały one powszechny zachwyt. Widząc ten zachwyt u swoich oprawców, święta kazała je sobie wyłupić.

Modlitwa: Wszechmogący Boże, ożyw w nas gorliwość za wstawiennictwem Świętej Łucji, dziewicy i męczennicy, abyśmy za jej przykładem postępowali na ziemi jak dzieci światłości, a w niebie oglądali jej chwałę. Amen (za: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_lucja.html).

Oprac. Tomasz Powyszyński

Źródła:

http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/12-13.php3

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/s_lucja.html

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web