(…) w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

2 czerwca 2012 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 142

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (3 czerwca 2012)
Perykopa ewangeliczna: Mt 28,16-20
Rozważa: Paweł Pomianek ▼


Polecenie udzielania chrztu w imię Trójcy, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, znajduje się w sercu ostatniego nakazu Chrystusa. W kontekście dzisiejszej uroczystości możemy powiedzieć, że Trójca Święta znajduje się w centrum misji uczniów, a więc i misji Kościoła.

Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. Zanim usłyszymy, jak wielkie dzieło powierzył Jezus swoim uczniom, dowiadujemy się o nich jednej niezwykle istotnej rzeczy – że postąpili zgodnie z tym, co im polecił Jezus. Ten fragment uczy nas, że aby stawać się narzędziem w rękach Chrystusa, w rękach Boga, nade wszystko trzeba być Bogu bezwzględnie posłusznym. Zwróćmy uwagę, że polecenie Jezusa wykonują także wątpiący (niektórzy jednak wątpili). Nie liczą się więc pewne uczuciowe wątpliwości, ale wierność w postępowaniu.

Podobne zadanie stoi i dziś przed nami. Nie zawsze będziemy na modlitwie chwytać Boga za nogi, nie zawsze postępowanie moralne, zgodne z tym, co dziś Chrystus nakazuje przez swój Kościół, będzie dla nas łatwe. Nie chodzi jednak o to, byśmy się każdego dnia naszym życiem duchowym zachwycali, ale byśmy wybierali to co prawe i czynili to co właściwe. W ręce ludzi posłusznych Chrystus chce powierzać najcenniejsze zadania.

Gdy już wiemy, jaka dyspozycja jest nam potrzebna, by stawać się wobec Boga człowiekiem odpowiedzialnym, spróbujmy prześledzić krótko ostatni nakaz, jaki Chrystus zostawia uczniom.

W pierwszym zdaniu dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi Chrystus przypomina o swojej potędze. Dla ludzi, którzy Boga kochają i chcą wypełniać Jego przykazania, którzy stoją po stronie Boga, świadomość Bożej potęgi nie jest czymś strasznym i odpychającym – wręcz przeciwnie, jest to coś niezwykle budującego, można powiedzieć, coś napełniającego pokojem i nadzieją. Zauważmy też, że dalszy nakaz Chrystusa jest na tych słowach, na tej wiedzy o Bożej mocy nabudowany, na co wskazuje krótkie i pozornie mało istotne słówko więc.

Oczywiście to powiązanie możemy tłumaczyć na dwóch poziomach. Pierwszy moglibyśmy wyrazić następująco: «skoro jestem Panem nieba i ziemi – zdobywajcie dla Mnie świat». Drugi jest bardziej subtelny i odnosi się bardziej do relacji Jezusa i Jego uczniów: «Ja jestem Panem nieba i ziemi, dlatego nie bójcie się, ja dam Wam siłę, byście zdobywali dla mnie świat».

Dalej Chrystus daje nakaz, który – można powiedzieć – składa się z trzech części: «nauczajcie, udzielajcie chrztu, uczcie jak zachowywać wszystko, co przykazałem». Polecenie udzielania chrztu w imię Trójcy, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, znajduje się w sercu tego nakazu. W kontekście dzisiejszej uroczystości możemy powiedzieć, że Trójca Święta znajduje się w centrum misji uczniów, a więc i misji Kościoła. Nauczajcie po to, by dać zdolność do przyjęcia chrztu w imię Trójcy, a potem uczcie zachowywać łaskę otrzymaną w imię Trójcy, równocześnie zgłębiając rozumienie prawdy o Trójcy. Tak moglibyśmy to pokrótce opisać.

Rodzą się we mnie w tym kontekście dwa pytania, które chcę zadać przede wszystkim sobie: 1. Co robię w swoim życiu z łaską, uzdolnieniem do przyjmowania wiary, które otrzymałem na chrzcie świętym. 2. Czy prawda o Trójcy Świętej znajduje się w centrum mojej wiary? Czy staram się tę prawdę zgłębiać?

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata – to niezwykle ważne w kontekście przesłania całej perykopy słowa Chrystusa. On będzie z nami zawsze, ale wówczas, gdy zechcemy go do siebie wpuścić, wypełniając Jego wolę, pomnażając w sobie otrzymane łaski i zdolności, zgłębiając Jego naukę. Tym, którzy działają wedle wskazań Chrystusa, dzisiejsza Ewangelia przynosi zastrzyk niezwykłego pokoju i wielkiej nadziei.

————–
Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski. Mąż Anny, tato trzyletniej Juleczki i Maleństwa, które rośnie pod sercem mamy. Redaktor naczelny Dziennika Parafialnego.————–
Tekst Ewangelii (Mt 28,16-20)
Jedenastu uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy Jednak wątpili. Wtedy Jezus zbliżył się do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web