Tarnowiec: Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

18 lipca 2012 18:00Komentowanie nie jest możliweViews: 411

22 lipca w Tarnowcu odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Odpust poprzedzi triduum.

Szkaplerzny Odpust Parafialny: Msze św. o 7.00. 9.00, o 11.00 (suma odpustowa) i o 16.30. Sumę odpustową odprawi i słowo Boże wygłosi ks. Prałat Tadeusz Preis z parafii Januszkowice. Triduum przed odpustem: czwartek, piątek, sobota – o godz. 18.00. Spowiedź przez cały tydzień rano i wieczorem. W dniu odpustu będzie możliwość przystąpienia do Rodziny Szkaplerznej.

Jak czytamy w opisie historycznym – Figurę [MB Tarnowieckiej] z Węgier przewieziono do klasztoru Ojców Karmelitów w Jaśle, gdzie rozpoczął się szczególny jej kult. W 1785 roku pożar strawił prawie całe Jasło, spłonął klasztor Ojców Karmelitów. Ocalała z pożogi drewniana, polichromowana figura Matki Bożej, co uznano za znak cudowny. Przed zaborcą figura została ukryta w Tarnowcu. W 1789 roku przeniesiono ją do kościoła. Piękna gotycka figura, o wysokości 153 cm, rzeźbiona w drewnie lipowym przedstawia Maryję w pozycji stojącej, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus, w prawej zaś berło. Dzieciątko trzyma również w prawej rączce berło, a w lewej jabłko – symbol panowania nad światem. Postać Maryi okrywa płaszcz pozłacany z niebieskim podbiciem. U stóp Madonny trzej aniołowie zdają się unosić Ją w górę. Uroczysta koronacja cudownej statuy odbyła się 8 września 1925 roku, a głównym koronatorem był Biskup Karol Fischer – dawny proboszcz Tarnowca.

—————-

Artykuł został opublikowany w dziale „Moja parafia”. Udostępniamy i upowszechniamy tutaj ciekawe artykuły ze stron internetowych różnych polskich parafii. Strony parafialne mają zazwyczaj zasięg ograniczony i są skierowane do członków i sympatyków danej parafii, a artykuły tam umieszczane bardzo często powinny sięgać do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Publikacja za zgodą osób redagujących strony parafialne.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web