Czasy największej apostazji

17 sierpnia 2012 18:00Komentowanie nie jest możliweViews: 105

Marcin Stradowski ▼

Kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, podkreśla, że „kto chce żyć i postępować zgodnie z Ewangelią Chrystusa, musi zapłacić swoją cenę, nawet w najbardziej liberalnych społeczeństwach Zachodu, gdzie całkowicie wykorzeniona z judeochrześcijańskiej tradycji idea stworzenia nowego człowieka oraz (stworzenia) nowego porządku świata znalazła podatny grunt”.

Ponadto – cytując dalej za Michaelem D. O’Brienem – „my sami usunęliśmy się na margines, sami pozbawiliśmy siebie znaczenia – z powodu braku odwagi – tak więc ludzie przestali się nami przejmować z powodu naszej miernoty”.

Michael D. O’Brien dalej w książce „Pamięć przyszłości” cytuje abp. Charlesa Chaputa, który w przemówieniu w Kolorado z 2009 roku zwracał uwagę, że „współczesne życie, także życie Kościoła, cierpi na fałszywą niechęć do urażania, co uważane jest za roztropność i wyraz dobrych manier, jednak zbyt często okazuje się zwykłym tchórzostwem. Ludzkie istoty są winne sobie wzajemny szacunek i stosowną uprzejmość. Lecz także jesteśmy winni sobie nawzajem prawdę, to znaczy szczerość”.

O’Brien dodaje od siebie, że „obecnie żyjemy pośrodku największej apostazji w historii Kościoła”. Uważa, że stało się to możliwe nie tylko z powodu prześladowań zewnętrznych, ale „w dużej mierze z powodu wewnętrznej zdrady wiary przez fałszywych nauczycieli spośród nas samych, tych którzy stopniowo przejmowali najważniejsze instytucje w Kościołach lokalnych (wydziały na uczelniach różnych szczebli, niektóre seminaria, diecezjalne organizacje formacyjne, programy katechetyczne i inne) i przeobrazili je dla swoich własnych celów, dalekich od chrześcijańskiego myślenia i serca Kościoła”.

Na koniec O’Brien ponownie zacytował kard. Ryłkę: „Nadszedł czas, by chrześcijanie wyzwolili się w końcu z fałszywego kompleksu niższości. Nadszedł czas, byśmy wszyscy stali się mężnymi świadkami Chrystusa”.

Nadszedł czas, aby upomnieć się o wierność Chrystusowi i samemu dać świadectwo wiary. Bóg nie pozwoli z siebie kpić, a my mamy znaleźć się w szeregach Jego armii.

Prośmy Maryję o odwagę i wierność Chrystusowi i Jego nauce.

————–

Marcin Stradowski – ur. w 1972 r.; jest mężem Kasi i ojcem dwóch synów: Piotrka i Michała. Mieszka w Warszawie. Jest świeckim dominikaninem (tercjarzem – OPs). Za patrona obrał św. Jacka – pierwszego polskiego dominikanina – oraz bł. Jana z Vercelli.

Tekst pochodzi z książki Marcina Stradowskiego “Rozważania na każdy dzień. Cz. VII: Okres zwykły, lipiec – sierpień”. Do zamówienia w pakiecie ebooków Libenter.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web