Bioetyka? Tylko katolicka!

15 lipca 2012 08:00Komentowanie nie jest możliweViews: 375

Autor recenzji: Tomasz Powyszyński ▼

Jeżeli ktoś czuje się nieprzekonany do katolickiego stanowiska w sprawie aborcji, eutanazji czy in vitro, to powinien jak najszybciej sięgnąć po Nową kulturę życia Tomasza Terlikowskiego. Rozwiane zostaną jego wątpliwości.

Dyskusje nad kwestiami bioetycznymi ukazują często, że katolicy czy – może lepiej będzie powiedzieć – osoby uważające się za katolików nie wiedzą, jakie jest nauczanie Kościoła katolickiego na temat np. zapłodnienia in vitro. A czasem może i wiedzą, ale ich to nie obchodzi. Charakterystyczna będzie tu postawa naszego prezydenta, który stwierdził, że jako katolik jest za życiem, a więc jest za in vitro. Takie wypowiedzi pokazują, że wiele jest do zrobienia w tej dziedzinie. Mówię tu o uświadamianiu nieuświadomionych i o przekonywaniu nieprzekonanych. Na szczęście powstają książki, które pomagają osobom chcącym prezentować katolickie nauczanie związane z problemami bioetycznymi i skutecznie go bronić.

Jedną z takich książek jest Nowa kultura życia. Apologia bioetyki katolickiej Tomasza Terlikowskiego. Autora nie trzeba przedstawiać – jest znany, m.in. z tego, że często staje do boju w telewizyjnych debatach czy pojedynkach światopoglądowych. Potrzeba napisania takiej książki była ogromna, gdyż, jak pisze autor, „biotechnologia stała się narzędziem walki politycznej i światopoglądowej”. Obrońcą nauki i postępu technologicznego w tym konflikcie wydaje się być lewica, spychając tym samym katolików na margines zarezerwowany dla fanatyków, którzy sprzeciwiają się – nie wiadomo właściwie dlaczego, chyba w imię jakichś chorych dogmatów i przesądów – badaniom mogącym uzdrowić setki tysięcy ludzi czy technikom pomagającym realizować swoje powołanie macierzyńskie albo, w razie potrzeby,
bezboleśnie zejść z tego świata.

Tomasz Terlikowski w sposób jasny i precyzyjny udowadnia, że tak nie jest. Katolik nie jest przeciwnikiem nauki i postępu. Katolik jest co najwyżej przeciwnikiem niczym nieskrępowanej nauki, która pozostawiona sama sobie, wolna od ograniczeń etycznych, obraca się przeciwko człowiekowi – przykładów w historii jest mnóstwo. Mało tego, najbardziej ludzką wizję bioetyki przedstawia właśnie Kościół katolicki, na co dowody znajdziemy w tej książce. Logiczne i rozsądne argumenty oraz wypowiedzi przedstawicieli Kościoła zajmujących się tą tematyką nie pozostawiają żadnych wątpliwości – to Kościół broni człowieka i sprawia, że nauka służy człowiekowi, nie odwrotnie. Terlikowski prezentuje wiele argumentów, które są do przyjęcia także dla człowieka niewierzącego. Krótko mówiąc, każdy, komu naprawdę na sercu leży dobro człowieka, odnajdzie w nauczaniu Kościoła najrozsądniejszą, najuczciwszą, najbardziej spójną drogę do uratowania człowieka przed barbarzyństwem, bo do tego właśnie prowadzi ślepe wprowadzanie w życie wszystkiego, co jest możliwe dzięki rozwojowi nauki.

Garść argumentów przyda się niewątpliwie w dyskusji, ale także pomoże nam, katolikom, zrozumieć często trudne na pierwszy rzut oka twierdzenia Kościoła. Jeżeli ktoś czuje się nieprzekonany do katolickiego stanowiska w sprawie aborcji, eutanazji czy in vitro, to powinien jak najszybciej sięgnąć po Nową kulturę życia Tomasza Terlikowskiego. Rozwiane zostaną jego wątpliwości.

————————–
Tomasz Powyszyński jest absolwentem politologii i filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Zajmuje się korektą i redakcją tekstów. Pod pseudonimem Emil Ruciński prowadzi blog apologetyczny: www.ciemnogrodzianin.blogspot.com.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web