Miłość z najwyższym znakiem jakości. Recenzja

5 października 2011 17:45Komentowanie nie jest możliweViews: 183

Czym jest sakrament małżeństwa? Jak się do niego przygotować? Czy wolno je zawrzeć w przypadku różnorakich wątpliwości? Czy „wolne związki” mogą zastąpić małżeństwo? Kiedy wolno zdecydować się na separację? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na kartach niewielkiej książeczki autorstwa ks. prof. Marka Dziewieckiego.

Niedawno wydawnictwo Libenter.pl wydało bardzo interesującą książkę ks. Marka Dziewieckiego pt. Małżeństwo: tajemnica wielka. Jest to książka przeznaczona w sposób szczególny dla osób przygotowujących się do małżeństwa oraz ich najbliższych. Bardzo wiele cennych treści znajdzie w niej jednak również każdy, kto żyje od dawna w związku małżeńskim. A jeśli ktoś dobrze wczyta się w uwagi ks. Marka nt. przygotowania do małżeństwa, to wyłuska z książki wiele porad wychowawczych: jak usprawnić dziecko, by w swoim czasie było dojrzałe do tego, aby zbudować piękną, dojrzałą relację małżeńską.

„Szczęśliwe małżeństwo i trwała rodzina to zdecydowanie najlepsze, najbardziej korzystne, ustanowione przez samego Boga miejsce na tej ziemi dla dzielenia się miłością, dla tworzenia klimatu bezpieczeństwa, dla radosnego wychowania dzieci, dla wspólnego dorastania do świętości” – pisze ks. Marek Dziewiecki.

Jednocześnie autor wielokrotnie podkreśla, że prawdziwa miłość jest wymagająca. Ten kto kocha, stara się zrobić wszystko, by najbliższa osoba ciągle przy nim wzrastała, zbliżała się do świętości. Bardzo interesujące są fragmenty publikacji dotyczące dojrzałości do małżeństwa. Autor omawia m.in. kwestię różnego rodzaju wątpliwości a propos gotowości do zawarcia sakramentalnego związku (mojej i narzeczonego/narzeczonej). Wskazuje, że pewien rodzaj wątpliwości jest uzasadniony, inny natomiast wskazuje, że jako para nie jesteśmy jeszcze gotowi.

Nie ulega kwestii, że autor wysoko stawia poprzeczkę osobom pragnącym zawrzeć małżeństwo: „W sakramencie małżeństwa narzeczeni przysięgają sobie miłość z Bożym, czyli najwyższym znakiem jakości we wszechświecie, gdyż postanawiają się kochać tak wiernie i ofiarnie jak Chrystus ukochał swój Kościół” – pisze. Chęć ofiary, całkowitego oddania, poświęcenia i wzrastania dla współmałżonka powinna być obecna w świadomości osoby, która decyduje się na związek małżeński. Taka motywacja, pragnienie ciągłego rozwoju, spowoduje, że małżeństwo będzie najpiękniejszą relacją, jaką można sobie wyobrazić pomiędzy dwojgiem ludzi.

Ks. Dziewiecki nie obawia się trudnych pytań: „Czy jednak fakt, że coraz więcej małżeństw przeżywa kryzys, nie jest znakiem czasu i czy nie upoważnia do pytania o to, czy instytucja małżeństwa nie powinna ulec jakimś przeobrażeniom?”. Odpowiada, że absolutnie nie, bowiem małżeństwo jest najpiękniejszą relacją międzyludzką ustanowioną przez samego Boga. Niczego piękniejszego, doskonalszego, bardziej na czasie nie sposób wymyślić. „Nigdy w kryzysie nie znajdzie się małżeństwo. W każdej natomiast epoce w kryzysie może być człowiek, który małżeństwo zawiera” – podsumowuje.

Autor pisze także o fałszywych wizjach różnego rodzaju związków – ukazuje się je dzisiaj w mediach jako alternatywę dla małżeństwa. Ks. Dziewiecki wskazuje także na błędne wizje rozumienia małżeństwa, które często powodują, że związki są nieudane i po pewnym czasie się rozpadają. W ostatnim rozdziale Czytelnik znajdzie szczegółowe omówienie samej przysięgi małżeńskiej i znaczenia poszczególnych jej części.

Lektura obowiązkowa dla katolickich narzeczonych, którzy przygotowują się do małżeństwa i chcą przeżyć sakrament możliwie głęboko. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy wahają się, czy są gotowi zawrzeć małżeństwo lub czy „trafili” już na odpowiednią osobę. Książka będzie bardzo cenną lekturą również dla małżonków – przypomina ona bowiem o najważniejszych zasadach, którymi musi kierować się miłość oblubieńcza.

Paweł Pomianek

——————-

Małżeństwo: sakrament miłościAutor: ks. Marek Dziewiecki
Tytuł książki: Małżeństwo: sakrament miłości

Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62657-33-9
Liczba stron: 40
Wydawnictwo: Libenter
Miejsce wydania: Rzeszów
Format: ebookUWAGA!
Książka dostępna wyłącznie w pakiecie ebooków Libenter.pl. Jeśli odstrasza Cię cena (77,00 zł), dla użytkowników Dziennika Parafialnego przygotowaliśmy specjalną promocję. Jeśli przy rejestrowaniu się do Klubu (TUTAJ) w rubryce „Konto polecające” wpiszesz klientVIP (najlepiej skopiuj stąd) otrzymasz 30 zł zniżki! Zapłacisz wówczas za dostęp do stu książek elektronicznych (w tym wielu książek ks. Marka Dziewieckiego) jedyne 47 zł.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web