Każdy jest powołany do świętości

18 kwietnia 2011 17:16Komentowanie nie jest możliweViews: 188

Z nauczania Jana Pawła II

W adhortacji apostolskiej Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele, Jan Paweł II przypomniał o odpowiedzialności świeckiego za Kościół, konieczności dawania przez niego świadectwa oraz o świętości, do której każdy świecki jest powołany.

Na mocy wspólnej godności Chrztu świecki jest współodpowiedzialny, wraz z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, za misję Kościoła (Christifideles laici, nr 15).

Godność świeckich katolików ukazuje się nam w pełni, gdy rozważamy pierwsze i podstawowe powołanie, które Ojciec w Jezusie Chrystusie i przez Ducha Świętego kieruje do każdego z nich, powołanie do świętości, czyli do doskonałości w miłości (nr 16).

Pilnym i odpowiedzialnym zadaniem świeckich jest dawanie świadectwa tym wartościom ludzkim i ewangelicznym, które posiadają wewnętrzny związek z działalnością polityczną, jak wolność, sprawiedliwość, solidarność, wierne i bezinteresowne oddanie sprawie wspólnego dobra, prosty styl życia, preferencyjna opcja na rzecz ubogich i najmniejszych (nr 42).

Dzisiaj coraz bardziej odczuwa się pilną potrzebę formacji doktrynalnej katolików świeckich, nie tylko ze względu na naturalny proces pogłębiania ich wiary, ale także na wymóg «uzasadnienia tej nadziei», która w nich jest, wobec świata i w obliczu jego poważnych i złożonych problemów (nr 60).