Gloria Victis!

5 kwietnia 2013 08:00Komentowanie nie jest możliweViews: 162

Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim wybuchło 22 stycznia i trwało do jesieni. Na terenie Guberni Płockiej, w skład której wchodziła m.in. Ziemia Zawkrzeńska, zakończyło się 21 kwietnia, kiedy to zaborcy pochwycili dowódcę wojsk powstańczych – gen. Zygmunta Padlewskiego. Dokładnie miesiąc wcześniej, 21 marca, w lesie pod Radzanowem, rozegrała się jedna z jego ostatnich dramatycznie przegranych potyczek z kozakami, która w dużej mierze przesądziła o dalszych losach powstania na terenie guberni. W sobotę 20 kwietnia br. o godz. 11.00 Mszą świętą w intencji poległych powstańców rozpoczną się w zabytkowym ratowskim sanktuarium uroczystości ku czci zwyciężonych.

Uroczystości zorganizowało Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie we współpracy z Gminą Radzanów, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo oraz Nadleśnictwem Dwukoły. W ich programie, poza Mszą świętą, przewidziano odczyt „Manifestacje patriotyczne i Powstanie Styczniowe w cieniu ratowskiego Klasztoru”, który wygłosi znawca historii Ratowa Pan Stefan Chrzanowski, apel Poległych, program poetycki „Gloria Victis”, złożenie kwiatów pod krzyżem-obeliskiem powstańczym, posadzenie „dębów pamięci” oraz wspólny posiłek z kuchni polowej.

Uczczenie pamięci gen. Zygmunta Padlewskiego, straconego 15 maja 1863 roku w Płocku, bohaterów Powstania Styczniowego Ziemi Zawkrzeńskiej oraz ratowskich bernardynów, którzy ofiarnie wspierali w tym czasie zarówno żołnierzy, jak i ludność cywilną, płacąc za swą ofiarną pomoc wysoką cenę w postaci kasaty klasztoru, jest pierwszym wydarzeniem w ramach opracowanego przez Sanktuarium, przy wsparciu stowarzyszenia „Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo” projektu edukacyjnego „Historia vitae magistra est”, który to projekt objął patronatem honorowym Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

– Krzewienie patriotyzmu zarówno poprzez żywe lekcje historii jak też poprzez przypominanie ważnych wydarzeń z przeszłości tej ziemi to bardzo ważny element misji społecznej sanktuarium – podkreśla jego rektor, ks. Bogdan Pawłowski.

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, począwszy od 2008 roku, cyklicznie organizuje różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-edukacyjne, szczególnie z myślą o młodych pokoleniach Polaków, podczas których kultywowane są tradycje narodowe oraz rozbudzana duma ze współutworzenia dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy.

Wspierając tę doniosłą ideę, ratowskie uroczystości swoim patronatem objęły media, szczególnie zaangażowane zarówno w krzewienie wartości narodowych jak też propagowanie patriotyzmu małych Ojczyzn: Franciszkanie TV, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Gość Niedzielny, portal DziennikParafialny.pl, Tygodnik Płocki, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Gazeta Mławska, portal Mławainfo.pl.

– 20 kwietnia, bezpośrednio po Mszy świętej zgromadzimy się pod krzyżem-obeliskiem powstańczym i nisko pochylimy głowy, by uczcić pamięć tych, dla których walka o honor w imię miłości Ojczyzny, bo już wiedzieli, że nie o zwycięstwo, była ważniejsza niż własne życie. Gorąco zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tych uroczystościach! Bądźcie tam z nami! – zaprasza ks. Rektor.

Społeczny Komitet Ratowo