II Niedziela Wielkiego Postu (B) 25.02.2024 – komentarz do Ewangelii

23 lutego 2024 00:46Komentowanie nie jest możliweViews: 288

Jezus chce przemieniać nasze serca
● Rozważa: ks. Piotr Wąsacz ●

II Niedziela Wielkiego Postu (B) 25.02.2024  ●Ewangelia: Mk 9, 2-10●

Wielki Post jest czasem łaski Bożej, w którym Pan chce w sposób szczególny działać w naszym życiu. Nieraz ten okres okazuje się dla nas bardzo trudny do przeżycia i „wymagania”, jakie stawia przed nami Kościół w tym czasie, wydają się nam nieosiągalne. Dzisiejsza Liturgia Słowa bardzo dobrze pokazuje nam, jak przeżywać Wielki Post, żeby go nie zmarnować.

W pierwszym czytaniu słyszymy opis ofiary Abrahama. Pan Bóg nakazuje mu, aby uśmiercił swojego jedynego, tak długo wyczekiwanego syna. Po ludzku polecenie Boga wydaje się okropne, wręcz odrażające. Czy to jest miłość? Kazać ojcu zabić swojego własnego syna? W tej scenie nie chodzi jednak o zabicie człowieka, ale o wierność Bogu. Stwórca chce poddać Abrahama próbie, czy ten jest w stanie oddać wszystko z miłości do Niego. Od tej pory życie Abrahama diametralnie się zmienia. Bóg wynagradza wierność Abrahama, składając mu obietnicę, że jego potomstwo stanie się tak liczne jak gwiazdy na niebie i jak ziarnka piasku na wybrzeżu morza.

Wierność tego posuniętego w latach człowieka sprawia, że staje się „Ojcem wiary”. Jego czyn odtąd jest wzorem dla wszystkich wierzących. Na postawie Abrahama przez wieki buduje się wierność wszystkich wyznawców Chrystusa. To słowo przypomina nam, że w Wielkim Poście bardzo ważna jest właśnie wierność; swoim obowiązkom, podjętym zobowiązaniom czy postanowieniom – mimo tego, że nieraz przychodzi nam ona z wielkim trudem. Pamiętajmy, że Bóg widzi nasze zmagania i jest z nami.

Wielki Post czasem przemiany

W Ewangelii słyszymy opis Przemienienia Jezusa na Górze Tabor. Możemy się zastanawiać, dlaczego w czasie Wielkiego Postu, kiedy szczególnie zatrzymujemy się nad tajemnicą Męki Chrystusa, Kościół daje nam do rozważenia ten właśnie tekst. Wbrew pozorom na on bardzo wiele wspólnego z trwającym właśnie okresem liturgicznym. Wielki Post ma się dla nas stać czasem głębokiej przemiany duchowej. Mamy stać się innymi ludźmi. Innymi, to znaczy bardziej kochającymi Pana Boga i bliźniego, bo o to chodzi w Wielkim Poście. Jeśli przez te 40 dni przygotowania do świąt Paschalnych uda mi się bardziej kochać Boga i drugiego człowieka, to znaczy, że dobrze wykorzystałem ten czas.

„Jego słuchajcie”

Te słowa Boga Ojca z dzisiejszej Ewangelii powinny stać się naszym programem na przeżywanie dalszej części Wielkiego Postu. Starajmy się zasłuchać w to, co mówi do nas Jezus, i naśladować Jego postawę pełną ofiary i miłości. Starajmy się jak najlepiej przeżyć czas przygotowania na Wielką Noc, pamiętając, że każdy nasz trud zostanie wynagrodzony przez Boga i przemieni nasze życie na lepsze.

—————————————

owa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.

Ks. Piotr Wąsacz – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w czerwcu 2022 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Nockowej.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web