XIV niedziela zwykła (A), 8.07.2023 – komentarz do Ewangelii

8 lipca 2023 14:34Komentowanie nie jest możliweViews: 70

Duchowe SPA
● Rozważa: ks. Marcin Murawski ●

XIV niedziela zwykła, rok A (8.07.2023)
Ewangelia: Mt 11,25-30 ●

Czas wakacji, urlopu i odpoczynku jest czasem wyczekiwanym przez każdego człowieka. Po całym roku wytężonej pracy, zmagania się z kolejnymi przeciwnościami potrzebujemy chwili zatrzymania i złapania oddechu. Jezus w dzisiejszej Ewangelii daje nam trzy wskazówki, jak przeżyć ten czas.

Po pierwsze, Jezus uczy nas wdzięczności. On sam w pierwszych słowach dzisiejszej Ewangelii wychwala Ojca i dziękuje Mu: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”. Jest to bardzo istotny element życia duchowego i naszej modlitwy. Mistrzowie duchowości wielokrotnie podkreślali, że dziękczynienie pozwala nam odkryć, że nie wszystko zawdzięczam sobie. Umożliwia odkrycie działania Boga w moim życiu, wyzwala z egoizmu i ukierunkowuje nasze serca na dobro. Święty Ignacy Loyola zachęcał swoich uczniów, aby wieczorny rachunek sumienia zawsze rozpoczynali od wdzięczności, od zobaczenia tego, co dobre – aby w tym uwielbiać i dziękować Ojcu.

Po drugie, Jezus przestrzega nas przed pokusą chęci zrozumienia wszystkiego, co się dzieje. On sam, jako Bóg – Człowiek, ukazuje nam najlepszą drogę do poznawania Boga i Jego planów: drogę pokory. Polega ona na staniu się jak dziecko – proste, otwarte na świat, ale niezepsute przez panujące zło. Potrzebujemy postawy zaufania Bogu – Temu, który najlepiej nas zna, Temu, który panuje nad całym światem. Jeśli czegoś nie rozumiemy – pytajmy Boga, a On będzie nam objawiał swoją wolę.

Po trzecie, Jezus pokazuje gdzie możemy się chronić w momentach zmęczenia, wypalenia: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Jezus mówi: PRZYJDŹ DO MNIE, Ja Ci dam odpoczynek.

Może po prostu uwierzmy w te Słowa Jezusa: i idźmy do Niego. Dziękujmy, prośmy, pytajmy Go, a nade wszystko: bądźmy przy Nim.

ks_Marcin_Murawski_FB_IMG_1662698116572Ks. Marcin Murawski – prezbiter diecezji rzeszowskiej. Wikariusz parafii pw. św. Barbary w Ropczycach.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web