Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (rok A), 21.05.2023 – komentarz do Ewangelii

19 maja 2023 23:55Komentowanie nie jest możliweViews: 131

Ja, Bóg, ufam Tobie!
● Rozważa: ks. Jakub Dzierżak ●

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, rok A (21.05.2023 r.)
Ewangelia: Mt 28,16-20 ●

Jedną z najpiękniejszych modlitw jest krótki akt strzelisty: „Jezu, ufam Tobie”, który sam Chrystus przekazał św. Faustynie Kowalskiej. Nasze zaufanie do Boga to bardzo ważny element wiary, ale to jeszcze nie wszystko. Wszystko zaczyna się do tego, że Bóg zaufał mnie…

Ewangelia z uroczystości Wniebowstąpienia w tym roku zabiera nas do Galilei. Tam Chrystus po raz ostatni spotyka się z uczniami tak „po ziemsku”. Rozmawia z nimi, a następnie wstępuje do Nieba. Po wypełnieniu zadania wraca tam, skąd przyszedł. Moglibyśmy pytać: dlaczego? Nie byłoby prościej, gdyby został? Nie mielibyśmy wątpliwości, jak postępować, bo moglibyśmy po prostu zadzwonić, napisać maila i otrzymalibyśmy jasną, zrozumiałą odpowiedź… A tak musimy duchowo rozeznawać, czasem szukać po omacku…

Popatrzmy na to jednak z innej strony. Jezus zostawia uczniom bardzo konkretne zadanie do wykonania: mają iść i nauczać wszystkie narody, pozyskując nowych uczniów. Misja Jezusa nie zakończyła się, ona trwa nadal w Jego uczniach, w nas. Apostołowie, potem ich następcy, a także my – jako członkowie Kościoła – stajemy się rękami i nogami Chrystusa. Choć On już nie wędruje fizycznie od miasta do miasta, to jednak my to robimy w Jego imieniu. To wielka odpowiedzialność – działać w imieniu samego Boga. Odpowiedzialność, ale także (i przede wszystkim) znak wielkiego zaufania Boga. Bóg mi ufa…

Choć jestem słabym człowiekiem i nieraz wątpię, jak uczniowie z Ewangelii, to Bóg mi ufa. Ks. Krzysztof Grzywocz, mistrz duchowości, który zginął kilka lat temu w Alpach, mówił, że każdego rana, gdy się budzę i wstaję, Bóg mówi: „ufam Ci”. Bóg mi ufa, że podejmę swoje zadania z wielką odpowiedzialnością. Ufa mi, że zrobię to na 100%. Ufa mi, że będę Go prosił o pomoc. Ufa mi, że będę kochał. Mimo upadków, za każdym razem odnawia wobec mnie swoje zaufanie.

„Zaufanie to początek wszystkiego”. Rozważaj dziś to, że Bóg Ci zaufał. Powierzając Ci kolejny dzień głęboko ufa, że dobrze go wykorzystasz. Możesz to zrobić! Zaufaj sobie!

————–

Ks. Jakub Dzierżak – kapłan diecezji rzeszowskiej. Obecnie posługuje w Parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie. Posługuje również w Duszpasterstwie Osób Niesłyszących Diecezji Rzeszowskiej.


Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

 

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:

«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web