I Niedziela Wielkiego Postu (A), 26.02.2023 – komentarz do Ewangelii

23 lutego 2023 08:29Komentowanie nie jest możliweViews: 358

Oprzeć się pokusie
● Rozważa: ks. Piotr Wąsacz ●

Ary Scheffer, Kuszenie Chrystusa (1854)

I Niedziela Wielkiego Postu (A), 26.02.2023,
Ewangelia: Mt 4, 1-11 ●

Fragmenty niedzielnych Ewangelii, które będziemy słyszeć w czasie Wielkiego Postu, są niezwykle mocne i znakomicie dotykają konkretów naszego życia. Dzisiejszy fragment w pewien sposób otwiera ten cykl. Chociaż rozpoczęliśmy już Wielki Post, to opis kuszenia Jezusa na pustyni z całą pewnością może być dla nas doskonałą pomocą w dobrym przeżyciu tego czasu łaski, który daje nam Pan.

Czas łaski to zawsze czas walki…

Święty Mateusz zaczyna dzisiejszy fragment od podania faktu, że Jezus był kuszony. Można zapytać, po co ewangelista umieszcza w swoim opisie taką informację. Czas pustyni był dla Jezusa czasem przygotowania do rozpoczęcia publicznej działalności. Ten etap jego „formacji” był bardzo ważny. Dlatego właśnie Szatan, poddając Go pokusie, chciał zniszczyć dzieło Boże, które się dokonywało. Jeśli zatem Zbawiciel był poddawany pokusom, to nie ma się co dziwić, jeśli w czasie Wielkiego Postu także my będziemy szczególnie wystawiani na próbę. Dar łaski Bożej, jakim jest Wielki Post, ma nas przybliżyć do Ojca Niebieskiego, ma sprawić, że jeszcze bardziej będziemy kochać Boga i bliźniego. I Szatan zrobi wszystko, by nam w tym przeszkodzić.

Słowo Boga zwycięża pokusę…

Postawa Jezusa wobec szatańskich pokus może stać się dla nas wzorem do wytrwałego zmagania się ze złem w naszej codzienności. Jeśli dokładnie przeanalizujemy dzisiejszy fragment, to zauważymy, że Jezus nie wchodzi w zbędny dialog z Diabłem. On się nie zastanawia, czy faktycznie diabeł ma rację, nie kalkuluje, tylko odpowiada Słowem Bożym. Wszystkie odpowiedzi Jezusa na pokusy są cytatami z Pisma Świętego. Ten fakt ma nam uświadomić, że skutecznym lekarstwem na diabelskie podszepty jest Słowo Boże. W nim jest nasza siła i moc do zwyciężania pokus, które każdego dnia na nas czyhają.

Wielki Post czasem modlitwy Słowem Boga…

Odczytywany dziś w liturgii fragment Ewangelii jest dla nas zachętą, byśmy w tym świętym czasie Postu jeszcze bardziej zasmakowali Bożego Słowa. Jest wezwaniem do codziennej i wiernej modlitwy Pismem Świętym. Ta praktyka pomoże nam dobrze wykorzystać czas pustyni, który daje nam Pan. Może warto się dzisiaj zmobilizować i w ramach wielkopostnego postanowienia zdecydować się na codzienne, na przykład 3-minutowe, czytanie Pisma Świętego? Taka decyzja jest konkretnym zaproszeniem Jezusa do naszego życia, jest jakby deklaracją, że naprawdę chcemy ten czas przeżywać razem z Chrystusem.

Jaki będzie tegoroczny Wielki Post?

Po zakończeniu czterdziestodniowego Postu Jezus rozpoczął swoją misję niesienia Dobrej Nowiny: uzdrawiania chorych, wskrzeszania umarłych, wyrzucania złych duchów, czyli głoszenia miłości Ojca do każdego człowieka. Jakie owoce w naszym życiu wyda tegoroczny Wielki Post? To w znacznej mierze zależy tylko od nas. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, byśmy tego świętego czasu nie zmarnowali!

————————–

Ks. Piotr Wąsacz – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w czerwcu 2022 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Nockowej.

————————–

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy pościł już czterdzieści dni i czterdzieści nocy, poczuł w końcu głód.
Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem».
Lecz On mu odparł: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”».
Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł Mu: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, napisane jest bowiem: „Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, a na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».
Odrzekł mu Jezus: «Ale napisane jest także: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».
Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Na to odrzekł mu Jezus: «Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».
Wtedy opuścił Go diabeł, a oto przystąpili aniołowie i usługiwali Mu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web