Kawaleria w Łazienkach Królewskich

22 listopada 2022 23:13Komentowanie nie jest możliweViews: 31

Stowarzyszenie Krechowiacy wraz Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało 15 listopada na hipodromie w parku okalającym muzeum międzypokoleniowy piknik edukacyjno-patriotyczny pod hasłem „Rola kawalerii w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości”. Uczestniczyło w nim kilkaset osób z Warszawy i okolic oraz północnego Mazowsza.

_E3A6348

W programie pikniku zorganizowanego dla uczczenia 104. rocznicy Niepodległości znalazły się punkty przygotowane przez przedstawicieli różnych pokoleń, co nadawało tej uroczystości wielowymiarowy charakter.

Wydarzenie zainaugurowało ślubowanie I klasy mundurowej LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, z której to okazji do zgromadzonych okolicznościowy list wystosował premier Mateusz Morawiecki oraz gen. bryg. dr Robert Kosowski, rektor – komendant Akademii Sztuki Wojennej.

Następnie uczestnicy wysłuchali prelekcji pt. „Rola kapelanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości”, którą wygłosi kapelan stowarzyszenia Krechowiacy, rotmistrz kawalerii ochotniczej ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

Ukazując ważną rolę kapelanów, zarówno w czasie bitwy, jak i pokoju, ks. Pawłowski podkreślił, iż pierwsze wzmianki o obecności kapelanów w wojsku można wyczytać już w IX wieku w kronikach Walahfrida von der Reichenau zwanego Strabo, wychowawcy księcia Karola II na dworze Karolingów.

Przybliżając rolę kapelanów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ks. rektor przypomniał, że towarzyszyli oni od samego początku tworzącym się w czasie I wojny światowej polskim formacjom wojskowym, a już w październiku 1914 r. została wydana „Instrukcja dla kapelanów wojskowych pełniących służbę przy Legionach Polskich”.

Kolejną prelekcję wygłosił rtm. kawalerii ochotniczej Adam Sujecki, prezes Stowarzyszenia Krechowiacy, który zaprezentował rolę kawalerii, w tym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, w szczególności w działaniach zbrojnych w latach 1917–1918, które zaowocowały odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Z kolei Marek Zieliński, pełnomocnik dyrektora Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie przybliżył historię Łazienek Królewskich jako miejsca od stuleci związanego z kawalerią, o czym świadczy choćby przeznaczenie części parku na funkcjonujący do dziś hipodrom, podkreślając przy tym znaczenie wieloletniej współpracy muzeum z Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy oraz stowarzyszeniem Krechowiacy dla krzewienia edukacji patriotycznej w formule żywej lekcji historii.

Poza prelekcjami historycznym celem pikniku było przybliżenie kultury II Rzeczpospolitej. W tej części dominowały występy artystyczne, w tym koncert piosenek kawaleryjskich w wykonaniu Alicji Uszyńskiej i Jacka Brzeszczyńskiego, impresja poetycko-muzyczna „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, a także koncerty pieśni patriotycznych i ludowych w wykonaniu zespołu „Krasiniaki” z gminy Krasne oraz zespołu „Młode Kurpie i Kurpie” z gminy Jednorożec w powiecie przasnyskim.

W programie pikniku znalazły się również pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego, zaprezentowane przez stowarzyszenie Krechowiacy w barwach 1 Pułku Ułanów oraz Stajnię Tarpan w barwach 2. Szwadronu Mławskiego 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, a także degustacje ciast przygotowanych przez przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z powiatu mławskiego i przasnyskiego, które propagują dziedzictwo kulinarne swoich regionów.

W pikniku uczestniczyły poczty sztandarowe LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Liceum im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach, dzieci, młodzież, całe rodziny oraz seniorzy z Warszawy i okolic oraz powiatu płockiego, wołomińskiego, mławskiego i przasnyskiego.

Udział wzięły w nim także rodziny poległych za Ojczyznę żołnierzy z 1 Pułku oraz 9 Pułku Ułanów, przedstawiciele organizacji pozarządowych, parlamentarzyści na czele z Andrzejem Kryjem, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji i Wychowania Młodzieży oraz Anną Cicholską, członkinią tejże komisji, która objęła piknik patronatem honorowym, jak również przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki w osobie wiceministra Dariusza Piontkowskiego.

Żródło: Stowarzyszenie Krechowiacy, zdjęcia Ożeż Studio

_E3A5455

_E3A5494

_E3A5550

_E3A5607

_E3A5722

_E3A5803

_E3A5893

_E3A5898

_E3A5981

_E3A6041

_E3A6093

_E3A6205

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web