Zakończyła się X edycja Szkoły Świętego Rocha w mikstackim sanktuarium

18 sierpnia 2021 18:42Komentowanie nie jest możliweViews: 362

W dniach 15-16 sierpnia odbywają się co roku, wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Formą duchowego przygotowania do tych uroczystości jest Msza św. z nowenną odprawianą codziennie od 7 sierpnia.

DSC_0010 (2)

Będąc kustoszem sanktuarium, w którym od ponad trzystu lat odbywa się podczas odpustu rzadko spotykany w naszym kraju obrzęd błogosławieństwa zwierząt, miałem świadomość, że trzeba poszukać sposobu, by przekazać młodym wiedzę o tradycjach odpustowych, postaci patrona świętego Rocha, historii sanktuarium, a jednocześnie włączyć ich w czas nowennowych przygotowań do odpustu. Zaproponowałem młodym w sanktuarium cykl spotkań przedpołudniowych łączących modlitwę, śpiew, naukę i zabawę. Spotkania te zostały nazwane Szkołą Świętego Rocha, która w tym roku obchodziła swój mały jubileusz. Odbyła się jej X edycja.

Pokrótce przedstawię, co robili uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha A.D. 2021. Przez kolejnych osiem dni do sanktuarium przychodzili młodzi, którzy chcieli poznać bliżej postać św. Rocha, zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym, a także spędzić czas na zabawie z koleżankami i kolegami.

Stałym punktem każdego dnia w Rochowej Szkole była prowadzona przeze mnie modlitwa nowennowa, podczas której odczytywane były zapisane prośby i podziękowania. Po zakończeniu modlitwy uczestnicy mieli okazję do uczczenia świętego Rocha obecnego w sanktuarium, w znaku relikwii. Dzieci uczyły się również nowych piosenek, a w czasie spotkań nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, które przygotowała s. Beata Czop.

Jak wspomniałem, spotkania miały na celu przybliżenie młodym postaci św. Rocha. Rozmowy o świętym patronie stawały się okazją do odniesienia różnych sytuacji z jego życia do sytuacji, w jakich znajdują się uczestnicy spotkań. Kiedy mówiliśmy o krzyżu w życiu św. Rocha, zwróciłem uwagę na staranne wykonywanie znaku krzyża podczas modlitwy oraz na cierpienia, których doświadczamy. Omawiając poszczególne etapy życia św. Rocha wskazywałem na takie wartości jak: dostrzeganie potrzeb bliźnich, posługa bliźnim czy umiejętność przebaczania. Zwróciłem uwagę dzieci na to, by błogosławiły innych i dobrze im życzyły, a nie przeklinały. Zachęcałem również do tego, by na marę swoich możliwości czyniły dobro. Omawiając atrybuty św. Rocha, a jednym z nich jest pies, zaakcentowałem potrzebę troski o zwierzęta.

Podczas tegorocznych spotkań dzieci poznawały zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym. Wyjaśniono dzieciom pojęcia: dziedzic, dziedzictwo, dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo materialne i niematerialne. Dzieci poznały legendy związane z pobudowaniem kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Co warto podkreślić, uczestnicy spotkań podkreślali, że naszym wspólnym dziedzictwem są uroczystości odpustowe, sanktuarium i to co się w nim znajduje, kapliczki, krzyże przydrożne, legendy. Dzieci uczestniczące w spotkaniach w Rochowej Szkole pokazały, że doskonale rozumieją, czym jest dziedzictwo i jak wiele jest jego form.

Wspomnę jeszcze o wyprawie do Parzynowa, gdzie odwiedziliśmy Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II. Tu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o układzie słonecznym, meteorach i meteorytach. Niektórym udało się nawet obejrzeć plamy na Słońcu. Prowadzący z nami spotkanie zachęcali nas do obserwacji nieba, ale także do nieustannego poszukiwania i pogłębiania wiedzy. Następnie nawiedziliśmy drewniany kościół pw. św. Mikołaja, w którego bocznym ołtarzu znajduje się obraz św. Rocha i jego relikwie. W Parzynowie co roku odbywa się odpust ku czci św. Rocha, ale nie błogosławi się zwierząt. Udaliśmy się również na najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce, na Górę Krzyża.

W ostatnim dniu uczestnicy spotkania zasadzili cis. W tym roku mija 10 lat od ustanowienia sanktuarium, dlatego z tej okazji zostało zasadzone 10 cisów — jeden z nich przez uczestników Rochowej Szkoły.

Dzieci przygotowywały również prace na temat: „Kościół na Cmentarnym Wzgórzu w oczach dzieci”, „Obrzęd błogosławieństwa w oczach dzieci”. Te i wiele innych prac można obejrzeć na wystawie w kościele. Na podsumowaniu X edycji Szkoły Świętego Rocha była obecna Pani prof. Katarzyna Smyk, która jest przewodniczącą rady ds. niematerialnego dziedzictwa. Pani profesor wraz ze mną wręczyła dzieciom nagrody i wyraziła słowa uznania dla uczestników spotkań i ich zaangażowania. Nagrodą dla dzieci był przygotowany kalendarz z ich pracami na rok 2022. Rośnie nam kolejne pokolenie dziedziców, którzy zapewne zatroszczą się o przekaz naszych tradycji kolejnym pokoleniom.

 Ks. Krzysztof Ordziniak

 kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

DSC_0001

DSC_0010

DSC_0025

DSC_0024

DSC_0016 (2)

DSC_0097

DSC_0031

DSC_0028

DSC_0127

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web