XI Europejskie Dni Dziedzictwa w zespole klasztornym w Ratowie – fotorelacja

15 września 2021 17:33Komentowanie nie jest możliweViews: 50

„Ratowo – smaki dziedzictwa” pod takim hasłem nawiązującym do hasła ogólnopolskiego „Smaki Dziedzictwa” odbyły się XI Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym zespole klasztornym w Ratowie, które są okazją do poznawania historii tej ziemi a także zwiedzenia unikatowego zabytku, reprezentującego styl rokoko.

20210912_111655

Wydarzenie rozpoczęło o godz. 9.30 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, pod przewodnictwem ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora ratowskiego sanktuarium. W wygłoszonej okolicznościowej homilii ks. rektor wskazał, iż u podstaw współczesnej cywilizacji europejskiej stoją „katedra” i „uniwersytet”, symbolizujące dopełnianie się wiary i wiedzy. To bowiem cywilizacja chrześcijańska stworzyła nowożytną cywilizację europejską.

„Chrystus jest sprawcą ducha europejskiego, twórcą tej wolności, do której dążyliśmy, a jednocześnie został w tej kulturze wzięty w nawias.” Te znamienne słowa Świętego Jan Pawła II doskonale opisują dzisiejszy kryzys tożsamości Europejczyka. Dlatego tak ważne jest, by wracać do wartości, które stworzyły naszą kulturę – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się plenerowy piknik rycerski ”Śladami Pawła z Radzanowa” – właściciela ziem ratowskich, radzanowskich, a także wielu innych posiadłości na Mazowszu, znamienitego rycerza w drużynie księcia mazowieckiego Siemovita IV, żyjącego przełomie XIV i XV wieku.

W ramach atrakcji piknikowych zaprezentowano m.in. konny turniej rycerski, w którym brali udział zarówno wojowie jak i niewiasty, prezentacje pojedynków rycerskich, pokazy i warsztaty tańca średniowiecznego, wypiekanie podpłomyków oraz zabawy dworskie i ludyczne, takie jak strzelanie z łuku, narty księcia Bolka czy średniowieczna gra w kulki. Dla miłośników historii sztuki przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu z przewodnikiem.

Uczestników pikniku zabawiały damy i rycerze z Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta Lubawskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz stajni „Tarpan”.

Występy artystyczne, w tym pokaz tańców średniowiecznych zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”.

Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo

20210912_132137 20210912_120800 20210912_120752 20210912_115826

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web