Św. Jan Paweł II: „Słabości wszelkich cierpień człowieka może przeniknąć ta sama Boża moc, która objawiła się w Krzyżu Chrystusa”

3 marca 2021 13:04Komentowanie nie jest możliweViews: 58

Lourdes (Droga krzyżowa)373_1„Cierpieć — to znaczy stawać się jakby szczególnie podatnym, szczególnie otwartym na działanie zbawczych mocy Boga, ofiarowanych ludzkości w Chrystusie” – pisał w liście apostolskim o sensie ludzkiego cierpienia „Salvifici doloris” św. Jan Paweł II. W Wielkim Poście 2021 r. przedstawimy serię wybranych myśli papieża-Polaka dotyczących wartości cierpienia.

23. (…) Uczestnicy cierpień Chrystusowych mają przed oczyma paschalną tajemnicę Krzyża i Zmartwychwstania. W tajemnicy tej Chrystus zstępuje niejako do ostatecznych granic słabości i obezwładnienia człowieka — wszak kona przybity do Krzyża. Jeśli równocześnie w słabości tej dopełnia się Jego wyniesienie, potwierdzone mocą Zmartwychwstania, to znaczy, że słabości wszelkich cierpień człowieka może przeniknąć ta sama Boża moc, która objawiła się w Krzyżu Chrystusa. W tym zrozumieniu: cierpieć — to znaczy stawać się jakby szczególnie podatnym, szczególnie otwartym na działanie zbawczych mocy Boga, ofiarowanych ludzkości w Chrystusie. W Nim Bóg potwierdził, że chce działać szczególnie poprzez cierpienie, które jest słabością i wyniszczeniem człowieka — i chce w tej właśnie słabości i wyniszczeniu objawiać swoją moc. (…)

Jan Paweł II, list apost. SALVIFICI DOLORIS, nr 23, cyt. za: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/salvifici.html. Wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego