Zaproszenie na X Ratowskie Spotkania Patriotyczne

21 września 2020 13:19Komentowanie nie jest możliweViews: 37

3 plakat X Ratowskie spotkania patrotycczne plakat 2020Ratowskie Spotkania Patriotyczne to przedsięwzięcie, którego zamysłem było połączenie uroczystości religijnych i patriotycznych z rodzinnym piknikiem historycznym, a także stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń międzypokoleniowych i wspólnego wspominania bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku zorganizowane zostanie już po raz dziesiąty. Odbędzie się w niedzielę 27 września.

Tegoroczne jubileuszowe spotkania patriotyczne w Ratowie, ze względu na przepisy sanitarne obowiązujące wiosną, zostały przełożone na wrzesień. Jednak ze względu na dwie ważne rocznice organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by je zorganizować. Pierwsza z nich – najważniejsza – to stulecie Bitwy Warszawskiej – przełomowego wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, której bohaterowie tradycyjnie wspominani są podczas ratowskich spotkań. Druga – to dziesiąta rocznica organizacji samego przedsięwzięcia, które, zgodnie z nazwą, ma być spotkaniem – spotkaniem ludzi reprezentujących różne pokolenia, poglądy, punkty widzenia, dla których jednak wspólnym mianownikiem jest patriotyzm rozumiany jako duma z dziedzictwa przodków, a jednocześnie promowanie postaw otwartości i szacunku dla każdego człowieka.

Uroczystości zainaugurowane zostaną o godz. 12.00 mszą św. w intencji Obrońców Ojczyzny z 1920 r., pod przewodnictwem rektora sanktuarium ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. Na godzinę 13.00 zaplanowano koncert „Śpiewajmy pamięć o tych dniach” w wykonaniu mławskich artystów Marty i Pawła Stawińskich, o godz. 14.00 członkowie stowarzyszenia Krechowiacy oraz jeźdźcy ze stajni Tarpan w barwach 2 Szwadronu Mławskiego 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich zaprezentują pokazy musztry i wyszkolenia kawaleryjskiego. Natomiast na godzinę 15.00 przewidziano główną atrakcję pikniku, potyczkę kawaleryjską – plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”.

– Stulecie Victorii Warszawskiej oraz stulecie urodzin św. Jana Pawła II, którego ojciec był oficerem 12 pułku piechoty, wsławionego podczas boju pod Leszniowem, stoczonego 1 sierpnia 1920 r. z Armią Czerwoną, to motywy przewodnie tegorocznych spotkań. Ich mottem są słowa św. Jana Pawła II: „Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem”, podkreślające chrześcijański wymiar patriotyzmu, na który zwracała również uwagę Konferencja Episkopatu Polski w dokumencie opublikowanym w 2017 roku – wskazuje ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego i powiatu mławskiego.

Dziennik Parafialny sprawuje patronat nad tymi uroczystościami.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie