I Niedziela Wielkiego Postu, 18 II 2018 – komentarz do Ewangelii

15 lutego 2018 11:23Komentowanie nie jest możliweViews: 1301

Post a nie dieta
▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

kuszenie jezusaI Niedziela Wielkiego Postu (18 lutego 2018)
Czytania: Rdz 9, 8-15; 1 P 3, 18-22
Ewangelia: Mk 1, 12-15 ▼

Niezwykle krótki fragment z ewangelii według Marka. Niewiele słów, ale wiele treści niesie ze sobą ta perykopa. Oto dwie postacie Kościół stawia nam przed oczy w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Pierwszą postacią jest Jezus, który kończy swój czterdziestodniowy post na pustyni. Czytamy, że usługiwali Mu aniołowie. Czas próby skończył się dla Pana. W Środę Popielcową, chociaż nie jesteśmy zobligowani do uczestnictwa w liturgii, to kościoły w Polsce i na świecie zazwyczaj nie świecą pustkami. To pokazuje, że jako zmysłowi ludzie potrzebujemy zewnętrznych rytów, jakichś punktów. Także Chrystus, będąc prawdziwym człowiekiem, odbył swoiste czterdziestodniowe rekolekcje, zanim rozpoczął publiczną działalność. A przecież mógł wyjść z domu w Nazarecie na ulicę i od razu rozpocząć głoszenie Ewangelii.

Druga postać to uwięziony Jan Chrzciciel, którego misję podejmuje Jezus Chrystus, głosząc konieczność nawrócenia. Słowa o pokucie i nawróceniu to pierwsze słowa wypowiedziane przez Pana w ewangelii Marka. To one są streszczeniem całej Jego misji na ziemi. Ta misja nie skończyła się wraz z wniebowstąpieniem, lecz jest kontynuowana w Kościele. To w nim rozbrzmiewa głos Zbawiciela: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócić się to nie tylko posypać głowę popiołem, lecz przede wszystkim zmienić myślenie oraz postępowanie. Post bowiem bez przełożenia na życie staje się dietą i hartowaniem ciała.


Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.


Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web