Rycerze Kolumba kupili inkubator dla szpitala w Skarżysku-Kamiennej

20 listopada 2017 06:51Komentowanie nie jest możliweViews: 59

DSC_9028-Resizer-800Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wraz z bpem Henrykiem Tomasikiem poświęcili inkubator, który został przekazany szpitalowi powiatowemu w Skarżysku-Kamiennej. Pieniądze na zakup pochodziły z akcji zbiórki makulatury, zorganizowanej przez Rycerzy Kolumba. Poświęcenie miało miejsce 16 listopada, we wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej, podczas uroczystej mszy świętej w jej Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej.

„Do funkcjonowania każdej społeczności potrzebni są ludzie czyniący miłosierdzie” – powiedział, nawiązując do dzieła Rycerzy, arcybiskup Gądecki.

Głównym celem akcji było działanie na rzecz dzieci, których życiu zagraża niebezpieczeństwo oraz łączenie ludzi różnych środowisk. „Obrona życia jest jednym z obszarów, który jest bardzo ważny dla każdego, bez względu na to, jaki ma światopogląd” – powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość Andrzej Anasiak, Rycerz z Radomia, były przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce. „Zaproponowaliśmy, żeby trwałym owocem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia było urządzenie, które ratuje i podtrzymuje życie małych dzieci” – dodał, wskazując na stojący obok inkubator.

Akcja doszła do skutku dzięki wsparciu wielu lokalnych instytucji. Organizatorzy podziękowali za wsparcie przede wszystkim Caritas Diecezji Radomskiej i lokalnym szkolnym organizacjom wolontariatu. Koszt zakupu inkubatora to równowartość około 220 ton makulatury. „Mniej więcej 11 tirów” – objaśnił Anasiak zgromadzonym dziennikarzom.

„Wszystko stało się na prośbę Ojca Świętego, który powiedział: rozmawiajcie z kapłanami i biskupami; niech będzie jakiś trwały owoc Jubileuszowego Roku Miłosierdzia” – tłumaczył pomysł kustosz Sanktuarium i kapelan miejscowych Rycerzy, ksiądz prałat dr Jerzy Karbownik.

„Rycerze Kolumba to organizacja mężczyzn, którzy chcą czynić dobro. W imieniu swoim i całej Rady Stanowej gratuluję Braciom tego pięknego dzieła, które dzisiaj się dokonuje” – powiedział Tomasz Wawrzkowicz, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce.

Zbiórka makulatury jest kontynuowana i organizatorzy mają nadzieję, że jej rezultaty pomogą sfinansować kolejny inkubator.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web