Święci z Kanonu Rzymskiego. Męczennicy i męczennice, o których już pisaliśmy
Kanon Rzymski (dziś Pierwsza Modlitwa Eucharystyczna) to najczcigodniejsza modlitwa eucharystyczna w liturgii Kościoła obrządku rzymskiego. Chcemy zaprezentować starożytnych świętych wzywanych przez Kościół w Kanonie Rzymskim w każdej Mszy świętej przez półtora tysiąca lat. Zgodnie z zapowiedzią dziś odsyłamy do artykułów o tych Świętych, którzy byli już w Dzienniku Parafialnym Świętymi Tygodnia z wyjątkiem omówionych w poprzednim artykule.
Korneliusz i Cyprian – oddali życie za wiarę
16 września w liturgii obchodzimy wspomnienie świętych męczenników: Korneliusza papieża i Cypriana biskupa. (Czytaj całość)
Święto św. Wawrzyńca, diakona
10 sierpnia przypada wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, które obchodzimy jako święto. Jest to znaczne wyróżnienie, gdyż tę rangę mają tylko dni liturgiczne patronów Europy oraz Apostołów (w Polsce także św. Kazimierz). (Czytaj całość)
Święto św. Szczepana
26 grudnia obchodzimy święto św. Szczepana, Pierwszego Męczennika. Św. Szczepan to jeden z siedmiu diakonów, którym apostołowie powierzyli posługę biednym. Na pierwszym miejscu wśród nich wymieniony był właśnie Szczepan. (Czytaj całość)
Święto św. Macieja Apostoła
14 maja Kościół czci w liturgii św. Macieja, który po Wniebowstąpieniu został wybrany przez apostołów, by zastąpić zdrajcę Judasza i uzupełnić grono Dwunastu. Owo uzupełnienie nastąpiło jeszcze przed Zesłaniem Ducha Świętego, gdy po Wniebowstąpieniu uczniowie – jak podają Dzieje Apostolskie, w liczbie około 120 – zebrali się w Jerozolimie. (Czytaj całość)
Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego
17 października obchodzimy wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika. Św. Ignacy był z pochodzenia Grekiem, urodził się ok. roku 30. (Czytaj całość)
Św. Perpetua i Felicyta: męczennice z Kanonu Rzymskiego
7 marca obchodzimy wspomnienie dowolne św. Perpetuy i Felicyty, które poniosły śmierć męczeńską za wiarę w Kartaginie. Żyły w II w. w starożytnym Thuburbo Minus, mieście położonym około 30 km od Kartaginy (dziś Teburbo w Tunisie). Były młodymi mężatkami. (Czytaj całość)
Wspomnienie św. Agaty
5 lutego obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Agaty, dziewicy i męczennicy, patronki m.in. Sycylii i ludwisarzy, wzywanej przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi. Według opisu męczeństwa Agata urodziła się ok. 235 r. w Katanii na Sycylii w arystokratycznej rodzinie. (Czytaj całość)
Wspomnienie św. Łucji
13 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy. O św. Łucji mamy tak mało informacji, że część historyków chciała wykreślić ją z Martyrologium Rzymskiego. Jednak w 1894 roku odnaleziono grób w Syrakuzach na cmentarzu św. Jana z napisem, według którego grób ten wystawiła niejaka Euschia dla swojej pani, Łucji. (Czytaj całość)
Św. Cecylia – nawet kat nie miał odwagi jej zabić
Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego; patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Ponoć była olśniewającej urody. Niestety, o świętej tak bardzo popularnej i czczonej w Kościele mamy bardzo mało informacji historycznych. Nie wiemy nawet, kiedy żyła i kiedy poniosła śmierć męczeńską. W pierwszych wiekach nie przywiązywano wagi ani do chronologii, ani do ścisłych danych biograficznych. Dlatego dziś trudno nam odróżnić w opisie jej męczeństwa fakty historyczne od legendy. (Czytaj całość)
Oto jedenaścioro kolejnych spośród czterdzieściorga świętych wymienianych w Kanonie Rzymskim. W sumie pisaliśmy już o dwadzieściorgu pięciorgu świętych z Kanonu. Pozostałych chcemy przybliżyć naszym Czytelnikom w najbliższych miesiącach.
Oprac. Paweł Pomianek