„Ocalmy chrześcijan w Syrii”. VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

6 listopada 2015 13:51Komentowanie nie jest możliweViews: 105

dszkp_VII_syria_2015_z1Dramatycznej sytuacji chrześcijan w Syrii poświęcony będzie VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku przypada 8 listopada. Organizowany jest on wspólnie przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Konferencją Episkopatu Polski. Z tej okazji do Polski przybył patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik Grecko-Katolickiego Kościoła Melchickiego z Syrii.

 Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski od 2009 r., w drugą niedzielę listopada. Przed Kościołami przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek.  Już teraz jednak można wesprzeć prześladowanych chrześcijan w Syrii, wysyłając SMS-a o treści „Ratuję” na nr 72405. Koszt 2,46 zł (z VAT). Akcja potrwa do 31 grudnia br. Organizatorzy przygotowali także pomoce liturgiczne i katechetyczne związane z sytuacją chrześcijan w Syrii. Szczegóły na stronie pkwp.org.

Syria jest wiodącym tematem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym już drugi rok z rzędu. Jak poinformował dyrektor Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. Waldemar Cisło, w tym roku, ze względu na trwający od 2011 roku konflikt zbrojny, którego końca nie widać, oraz odpowiadając na apel syryjskich biskupów, w porozumieniu z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim, podjęto decyzję, że tegoroczny Dzień Solidarności poświęcony będzie, podobnie jak w ub. roku, sytuacji chrześcijan w Syrii.

Syria jest krajem, w którym po raz pierwszy wyznawcy Chrystusa zostali nazwani chrześcijanami. To tereny nawrócenia i misyjnej działalności św. Pawła. – Dziś natomiast – stwierdził dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie –  jest jednym z najkrwawszych miejsc na ziemi. Początkowo konflikt zbrojny nie miał znamion dyskryminacji i prześladowania chrześcijan. Możemy powiedzieć, że z wyjątkiem Libanu, który ma specjalny status na Bliskim Wschodzie, Syria była jednym z najlepszych miejsc do życia dla chrześcijan. Jednakże wraz z upływem czasu i z pojawieniem się ogromnej rzeszy obcych najemników, radykalnych dżihadystów, sytuacja chrześcijan diametralnie się pogorszyła.

Z okazji obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło do Polski Grzegorza III Lahamę. Patriarcha Kościoła Melchickiego opisał trudną sytuację chrześcijan w Syrii. – Tamtejsi chrześcijanie uciekają z własnego kraju w obawie o własne życie. Wiele razy byli prześladowani i dyskryminowani głównie ze względu na swoją wiarę, ale były również przypadki posądzania ich o wrogą przynależność polityczną. Wyraźny islamski program jest coraz bardziej widoczny w działaniach radykalnych bojowników – podkreślił patriarcha Laham.

Jak dodał, “niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli chrześcijanie opuszczą rejon Bliskiego Wschodu, nigdy już tam nie wrócą”. Obecnie – jak zaznaczył – coraz bardziej widocznym staje się “czyszczenie” kraju z chrześcijan przez islamskich fundamentalistów.

Patriarcha poinformował jednocześnie, że sytuacja w Syrii jest tragiczna, gospodarka całkowicie upadła, inflacja i bezrobocie cały czas rosną. Funt syryjski traci na wartości w stosunku do dolara. Syryjczycy ubożeją, nie mają pracy, oszczędności się kończą. W szpitalach nie ma podstawowych lekarstw. Ranni nie otrzymują pomocy, 50 proc. lekarzy emigrowało, dlatego wielu Syryjczyków umiera.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od 2011 r. wciąż udziela pomocy Syryjczykom i syryjskim uchodźcom. W 2015 r. Polska Sekcja tego stowarzyszenia przekazała na pomoc dla ofiar wojennych i uchodźców z Syrii ponad 6 mln zł.

Źródła:

http://www.deon.pl/137/art,24008,vii-dzien-solidarnosci-z-kosciolem-przesladowanym

htmlhttp://radioem.pl/doc/2803362.Dzien-Solidarnosci-z-Kosciolem-Przesladowanym

http://pkwp.org/dzien-solidarnosci/vii-dszkp-syria-2015

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web