Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej. Statio Ostrzeszów

13 maja 2015 18:53Komentowanie nie jest możliweViews: 522

Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

Diecezja kaliska przeżywa Kongres Eucharystyczny, który ma pomóc wiernym w przygotowaniu się do obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Jest to szczególny czas dziękczynienia za dar wiary, ale także za obecność Panu Bogu wśród nas w świętych postaciach eucharystycznych. Odbywa się pod hasłem „Ja Jestem Chlebem Żywym” . Celem Kongresu jest m.in. ożywienie kultu Chrystusa Eucharystycznego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie Eucharystii w życiu wspólnoty wierzących. Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych udział w tym wydarzeniu, zostało wyznaczonych kilka stacji Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kaliskiej. Gromadzą się na nich wierni kilku dekanatów, aby uwielbiać Boga, dziękować Mu za dar Eucharystii, ale także, by publicznie wyznawać swoją wiarę, będąc jej świadkiem dla innych. Spotkania stacyjne Kongresu Eucharystycznego odbywają się w czwartek, w dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

W dniach 5-6 maja odbyło się Statio Ostrzeszów. Uczestniczyli w nim wierni z dekanatów: ostrzeszowskiego, grabowskiego, ołobockiego i naszego – mikstackiego.  Ołtarz, przy którym sprawowane były Msze Święte w czasie stacji kongresowej, został zbudowany na Rynku przy Ratuszu. Dlaczego Statio Ostrzeszów rozpoczęło się już w środę? W tym dniu o godz. 20 odprawione zostało nabożeństwo pokutne, które miało nas przygotować do pełnego uczestnictwa w kulminacyjnym punkcie Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego Statio Ostrzeszów, Mszy Świętej, pod przewodnictwem ks. bpa Łukasza Buzuna. Ksiądz biskup w homilii zwrócił uwagę, że Sakrament Pokuty jest tym sakramentem, który przygotowuje nas do uczestnictwa w Eucharystii. Ten wieczór był wielkim przeżyciem dla zgromadzonych wiernych.

Na początku nabożeństwa pokutnego wybrzmiały słowa pieśni: „ Wielbimy Cię w tym Sakramencie, hołd Ci składamy, dar naszych serc…”, bo przecież spotkaliśmy się by uwielbić Jezusa, oddać Mu hołd, ale także zaprosić Go do naszego życia. Spotkaliśmy się także po to, by w ten wieczór przeprosić Boga za niewierności, obojętność, mniejsze i większe zdrady. Zgromadzonych na modlitewnym czuwaniu przywitał dziekan dekanatu ostrzeszowskiego, ksiądz prałat Ryszard Wachowiak, i zaprosił do wspólnego przeżywania spotkania z Jezusem. Powiedział m.in. „Chcemy zamanifestować naszą przyjaźń, miłość do Jezusa żyjącego w Eucharystii. Dlatego dzisiaj gromadzimy się na modlitwie, bo Kongres to jest manifestacja kultu Eucharystii. Chcemy powiedzieć Chrystusowi, że wierzymy w Jego obecność w Najświętszym Sakramencie, w kawałku chleba, w kroplach wina, gdy uobecnia się na naszych parafialnych Mszach Świętych każdego dnia”.

Nabożeństwo pokutne poprowadził ks. Marcin Wiśniewski. Podkreślił, że na ucztę, jaką jest Eucharystia, trzeba przyjść pojednanym z Bogiem i ludźmi. Powiedział: „Dlatego chcemy dzisiaj, tego wieczoru stanąć w pokorze przed Bogiem uznając, że jesteśmy wszyscy grzeszni i słabi, że tak często na Jego miłość odpowiadamy niewdzięcznością, zamkniętym sercem, że tak wiele w nas jest obojętności wobec Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie”. Stwierdził, że człowiekowi trudno jest przyznać się do swoich słabości, niewierności, ale to właśnie za grzesznego człowieka Chrystus oddał życie. Ksiądz Marcin prosił zebranych, by się wzajemnie za siebie modlili, by modlili się za kapłanów, którzy będą posługiwali w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu i chwili wspólnej adoracji kilkunastu kapłanów udało się na obrzeża placu, by tam posługiwać w Sakramencie Pokuty i Pojednania. W tym czasie trwała Adoracja i modlitwa. Część kapłanów posługiwała wiernym modlitwą wstawienniczą. Wielu wiernych skorzystało z posługi kapłanów tego wieczoru, wiele naszych trosk, niepokojów powierzyliśmy Jezusowi.

7 maja w ramach stacji Kongresu Eucharystycznego o godz. 10 na Mszy Świętej na Rynku spotkały się dzieci, a o godz. 12 młodzież.

O godz. 19 pod przewodnictwem ks.bp. Łukasza Buzuna rozpoczęła się Msza Święta na zakończenia Statio Ostrzeszów Kongresu Eucharystycznego. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu kapłanów i liczna rzesza wiernych. Poprzedziła ją konferencja o Eucharystii.

Homilię wygłosił ks. biskup Łukasz Buzun. Na początku podkreślił, że gromadzi nas na ostrzeszowskim Rynku, Kongres, który ma nas doprowadzić drogą wiary do Chrystusa, do doświadczenia Jego obecności w Eucharystii. Ks. Biskup podkreślił znaczenia oddawania kultu Jezusowi w miejscach publicznych. Wskazując na znaczenie jedności Kościoła powiedział: „W Kościele pierwotnym, chcąc wyrazić jedność Kościoła, dbano o to, aby w jednym miejscu, w jednym mieście, był jeden ołtarz. On symbolizował obecność Chrystusa, który gromadzi, jest w centrum danej społeczności, danej wspólnoty. Jeden ołtarz. My oczywiście mamy tutaj w Ostrzeszowie kilka ołtarzy, kilka kościołów, ale dzisiaj w sposób szczególny tym znakiem jedności jest tutaj ołtarz na Rynku ostrzeszowskim. I to jest m.in. sens Eucharystii, że Eucharystia chce jednoczyć wokół siebie wspólnotę ludzi”. Jak podkreślił ks. bp, Chrystus Eucharystyczny chce przemieniać ludzkie życie przez przemianę relacji międzyludzkich, sytuacje, których człowiek doświadcza. Efektem takiej przemiany będzie stworzenie wspólnoty, zaś – jak wskazał  – „Centrum tej wspólnoty chce być Jezus Eucharystyczny, chce być w centrum wspólnoty ludzi wierzących”. Wskazał, że  nasze zakorzenianie się w Chrystusie dokonuje się nie tylko przez Chrzest, ale także udział Eucharystii, który odnawia w nas łaskę Chrztu Świętego. Ks. bp podkreślił znaczenie pełnego uczestnictwa w Eucharystii, wskazując, że przeszkodą w nim jest nieuporządkowanie serca. Dlatego, jak dodał kaznodzieja„ Sakramentem, który przygotowuje nas do przeżywania Eucharystii jest Sakrament Pokuty. Przygotowuje i jednocześnie oczyszcza człowieka, porządkuje nasze  wnętrze, po to, aby Jezus mógł tam zamieszkać”. W dalszej części homilii ks. bp podkreślił, że „Eucharystia jest zwrotem Chrystusa do każdego człowieka”. Zaproszenie na ucztę jest skierowane do każdego człowieka niezależnie od pochodzenia, opcji politycznych, wykształcenia, bo  „Eucharystia równa wszystkich do wspólnoty osób, które stoją na równi przed Bogiem”- kontynuował kaznodzieja. Ks. bp podkreślił, że Eucharystia ma także wymiar praktyczny, pomaga wyzwolić się z poczucia samotności. Udając się na Mszę Świętą doświadczamy poczucia wspólnoty.

Kończąc homilię ks. bp powiedział:„ Niech ten czas Kongresu Eucharystycznego, niech nasza wspólnota tutaj zgromadzona na Mszy Świętej, będzie wspólnotą ludzi, którzy budują relacje wokół Chrystusa, przeżywają swoje człowieczeństwo, odnawiają więzi z innymi osobami właśnie poprzez Eucharystię. Niech Duch Święty, który działa we Mszy Świętej, odnawia nasze człowieczeństwo, budując w nas nowego człowieka”.

Słowa ks. bpa pomogły nam w zrozumieniu istoty i znaczenia Eucharystii w wymiarze wspólnotowym, ale także osobistym. Ubogaceni słowem ks. bpa uczestniczyliśmy w uczcie, którą przygotował dla nas Pan. Zostali na nią zaproszeni wszyscy. Wielu z tego zaproszenia skorzystało, karmiąc się w czasie tej liturgii nie tylko słowem i Ciałem Pańskim, pokarmem dającym siłę do pokonywania codziennych trudności.

Po zakończonej Mszy Świętej było wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja.  Potem Jezus, ukryty w Najświętszym Sakramencie, niesiony przez ks. bpa, był jeszcze bliżej nas. Ks. bp udzielał wiernym błogosławieństwa lourdzkiego.

W tym czasie strażacy podświetlali przenoszoną monstrancję z Najświętszym Sakramentem, w ten sposób jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, KTO jest, a jeśli jeszcze nie jest, to powinien być w centrum naszego życia.

Na zakończenie Statio Ostrzeszów był czas na podziękowanie Bogu, ale i ludziom, którzy włączyli się w przygotowanie tej pięknej uroczystości.

Czym było dla nas Statio Ostrzeszów? Z pewnością czasem dziękczynienia i uwielbienia Boga, doświadczeniem Jego miłosierdzia. Było także czasem refleksji i zatrzymania się, doświadczenia bliskości Boga, przepraszania Go za naszą obojętność, zaniedbywanie niedzielnej i świątecznej Eucharystii. Był to także czas doświadczania wspólnoty, ale i dawania świadectwa wiary, tak bardzo potrzebnego współczesnemu człowiekowi. Wielu z pewnością w sposób bardzo głęboki przeżyło czas Statio Ostrzeszów. Jakie wyda ono owoce? Pokaże czas, ale z pewnością wobec takiego spotkania nie można przejść obojętnie.

W diecezji odbędą się jeszcze dwa spotkania stacyjne Kongresu Eucharystycznego: w Pleszewie i Błaszkach. W dniach od 28 maja do4 czerwca – uroczystości główne Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. Diecezjalny Kongres Eucharystyczny to cenna inicjatywa duszpasterska. Pomoże nam z pewnością nie tylko w przygotowaniu się do obchodów 1050- lecia Chrztu Polski, ale także odnowi i pogłębi naszą więź z Jezusem Eucharystycznym.DSC_0002DSC_0004DSC_0023DSC_0026DSC_0043DSC_0045DSC_0057DSC_0065DSC_0087DSC_0109DSC_0122DSC_0126DSC_0134DSC_0145DSC_0152

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web