Kard. Sarah: Dziś w liturgii człowiek próbuje zająć miejsce Boga

18 kwietnia 2015 05:38Komentowanie nie jest możliweViews: 267

W ostatnich tygodniach padły bardzo ważne słowa kard. Roberta Saraha, prefekta kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, które w pełni wyrażają ducha liturgii Kościoła.

Trzeba lepiej dbać o formację liturgiczną przyszłych księży. (…) we współczesnej liturgii człowiek coraz częściej stara się zająć miejsce Boga, tak iż staje się ona jedynie ludzką grą. Grozi nam, że Eucharystia stanie się miejscem aplikacji naszych duszpasterskich ideologii i stronniczych opcji politycznych, które nie mają nic wspólnego z kultem duchowym sprawowanym w taki sposób, którego pragnie Bóg.

[Również w Gwinei] Dążono do większego udziału wiernych w liturgii, nie zastanowiwszy się jednak wpierw, co to ma oznaczać. Tymczasem pełniejszy udział w liturgii polega na wejściu w modlitwę Chrystusa i ofiarowaniu się wraz z Nim. Nie ma to nic wspólnego ze zgiełkiem, działaniem i obsadzaniem ról jak w teatrze. (…) Benedykt XVI jasno wskazał, że Kościoła nie buduje się poprzez zrywanie z przeszłością, lecz w ciągłości z nią. Sama zresztą konstytucja soborowa nigdy nie przekreślała przeszłości, nie domagała się na przykład porzucenia łaciny czy Mszy św. Piusa V.

Kard. Sarah w wywiadzie dla francuskiego czasopisma L’Homme Nouveau
Cyt. za: http://pl.radiovaticana.va/news/2015/04/14/kard_sarah_trzeba_dba%C4%87_o_formacj%C4%99/1136815
Pogrubienia w tekście: redakcja Dziennika Parafialnego