25 marca – Dzień Świętości Życia

25 marca 2015 16:01Komentowanie nie jest możliweViews: 39

dzień świętości życiaFot. Quinn Dombrowski / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Dziś Kościół katolicki, pod hasłem “Jestem za życiem”, obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Obchodom towarzyszą m.in. modlitwy w intencji poczętego życia, duchowe adopcje i marsze uliczne w całym kraju. Dzień Świętości Życia obchodzony jest w tym roku po raz 17., przypada on zawsze 25 marca – w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

Dzień Świętości Życia ustanowiony został przez Episkopat w Polsce w 1998 r. w odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II. W encyklice “Evangelium vitae” (“Ewangelia Życia”) z 1995 roku podkreślił on konieczność “budzenia w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.

Papież wystąpił w tej encyklice przeciw “wszelkiego rodzaju zabójstwom, ludobójstwu, spędzaniu płodu, eutanazji i dobrowolnym samobójstwom”. Potępił “działania naruszające całość osoby ludzkiej” – okaleczenia, tortury zadawane ciału i duszy, próby wywierania przymusu psychicznego. Za ubliżające godności ludzkiej uznał nieludzkie warunki życia, arbitralne aresztowania, deportacje, niewolnictwo, prostytucję, handel ludźmi, a także nieludzkie warunki pracy, w których “traktuje się pracowników jak zwykłe narzędzia zysku, a nie jak wolne, odpowiedzialne osoby”.

W Dniu Świętości Życia Kościół w sposób szczególny zwraca uwagę na dar ludzkiego życia. Wzywa rodziny i osoby samotne, a także organizacje rodzinne i wspólnoty katolickie, by zbierały się na modlitwie i dziękowały Bogu za dar życia. Zachęca też do niesienia pomocy potrzebującym, zwłaszcza matkom samotnie wychowującym dzieci i rodzinom wielodzietnym.

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w komunikacie wydanym na Dzień Świętości Życia podkreśla, że święto to zachęca do refleksji nad wielkimi darami, jakimi zostaliśmy obdarzeni: życiem i rodziną, która dla każdego człowieka jest najważniejszym środowiskiem.

“Obecnie, gdy wartości rodzinne i poczęte życie ludzkie są brutalnie atakowane, Dzień Świętości Życia jest chwilą szczególnej mobilizacji w obronie tych podstawowych wartości.(…) Naszym zadaniem jest objęcie troską wszystkich pokoleń – tych najmłodszych, i tych najstarszych” – podkreślają jego autorzy.

Inicjatywę ustanowienia Dnia Świętości Życia podjęto na specjalnym Synodzie Biskupów Europy już w 1991 roku. Obecnie dzień ten obchodzony jest w wielu krajach. Natomiast w Niemczech obchodzi się Tydzień Świętości Życia.

Źródło: Deon.pl

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web