Zapraszamy na I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej!

10 września 2013 08:08Komentowanie nie jest możliweViews: 175

Sanktuarium Świętego Antoniego w Ratowie wraz z Gminą Radzanów, Muzeum Pałac w Wilanowie, Pierwszym Polskim Stowarzyszeniem Turniejowym Liga Baronów oraz Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo 28 września od godziny 12.00 zaprasza na I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości”. Impreza odbędzie się pod patronatem Dziennika Parafialnego.

Festiwal rozpocznie o godz.12.00 uroczysta Msza św. dziękczynna w 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, przed cudownym ratowskim wizerunkiem św. Antoniego z Padwy,  który, zgodnie z legendą, był obrazem obozowym polskiej chorągwi i uczestniczył w bitwie pod Wiedniem.

Po Mszy św., w godzinach 13.00–18.00, na terenie zabytkowego pobernardyńskiego kompleksu klasztornego w Ratowie odbędzie się rodzinny piknik historyczny, który poprowadzą edukatorzy z Muzeum Pałac w Wilanowie oraz rekonstruktorzy z Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia  Turniejowego Liga Baronów. Wśród licznych atrakcji przewidziano m.in. salwę z półfalkonetu regimentowego i haubiczki, pokazy staropolskiego fechtunku XVII w. – scenki ze staropolskiej szkoły szermierskiej zwanej „krzyżową sztuką”, pokazy łucznicze i „złap na arkan Tatarzyna” – konkurencje dla dzieci, pokazy strzelania z armat i muszkietów – pogadanki  historyczne, namioty historyczne – wojskowy, tzw. pocztowy i pawilon towarzyski, latającą drukarnię króla Jana III Sobieskiego, prezentację dzieł regionalnych twórców i rękodzielników.

Patronat honorowy nad I Festiwalem Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości” objął Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Powiat Mławski.

– Wrześniowe obchody 330 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w naszym sanktuarium mają wymiar szczególny, są bowiem okazją do przypomnienia nie tylko złotej karty historii Polski ale też legendy, zgodnie z którą cudowny ratowski obraz ochraniał polską chorągiew w bitwie pod Wiedniem. Ponadto współorganizatorzy uroczystości: Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów przeniosą nas w czasy króla Jana III Sobieskiego. Będzie to wyjątkowe wydarzenie kulturalne i zarazem edukacyjne w tym regionie

– zaprasza gospodarz uroczystości, rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie w 2013 r. realizuje projekt „Historia vitae magistra est”, którego celem jest przybliżenie w atrakcyjnej formule „żywej lekcji historii” przeszłości regionu oraz kształtowanie w młodym pokoleniu postawy przywiązania do tradycji i  dumy ze swojej „małej Ojczyzny”. W ramach projektu, w kwietniu br., zostały zorganizowane uroczystości Gloria Victis – ku czci Powstańców Styczniowych, w czerwcu Dni Świętego Antoniego i III Ratowskie Spotkania Patriotyczne. Wrześniowy I Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości” będzie stanowił zarazem uroczyste zakończenie projektu.

Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP Warszawa, Franciszkanie TV, Razem TV, Katolickie Radio Płock, Katolickie Radio Ciechanów, Posłaniec Św. Antoniego z Padwy, Gość Niedzielny, Głos Mławy, DziennikParafialny.pl, MlawaInfo.pl, Tygodnik Płocki, Polonika.

Więcej informacji na temat zabytkowego, pobernardyńskiego kompleksu klasztornego w Ratowie można znaleźć na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl.

Źródło:
Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie