W Ratowie świętowano rocznicę odsieczy wiedeńskiej [tekst+galeria]

30 września 2013 16:43Komentowanie nie jest możliweViews: 246

Pod patronatem Dziennika Parafialnego 

Msza św., rodzinny piknik historyczny, wystawa prac plastycznych i fotografii oraz prezentacja dzieł twórców ludowych i rękodzielników – tak w sobotę, 28 września br., w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ratowie w powiecie mławskim na Mazowszu świętowano podczas I Festiwalu Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości” 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej.

Festiwal rozpoczęła Msza św. dziękczynna za zwycięstwo pod Wiedniem przed cudownym ratowskim wizerunkiem św. Antoniego z Padwy, której przewodniczył dziekan dekanatu żuromińskiego, ks. kan. Kazimierz Kowalski. Homilię wygłosił rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski,  którą rozpoczął od przywołania słów z listu króla Jana III Sobieskiego, skierowanych bezpośrednio po bitwie do papieża Innocentego XI: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”, będących symbolem głębokiego zawierzenia losu tej bitwy Boskiej Opiece. Przypomniał on ponadto legendę, według której cudowny ratowski obraz św. Antoniego Padewskiego ochraniał polską chorągiew podczas tej bitwy. Podkreślił, że powiązanie historii powszechnej z historią małej Ojczyzny pobudza w młodym pokoleniu mieszkańców tego regionu dumę z bogatego dziedzictwa narodowego, a zarazem europejskiego, którego są spadkobiercami. Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni w ratowskim sanktuarium modlili się za Ojczyznę słowami przepięknej staropolskiej modlitwy ks. Piotra Skargi oraz odśpiewali hymn „Boże coś Polskę”.

Po mszy św. na terenie zabytkowego pobernardyńskiego kompleksu klasztornego odbył się rodzinny piknik historyczny, zainaugurowany przez wystrzał z siedemnastowiecznej armaty zwanej półfalkonetem regimentowym.  Piknik poprowadzili edukatorzy z Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz rekonstruktorzy z Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowego Liga Baronów. Członkowie stowarzyszenia, bracia Tomasz i Przemysław Szajewscy, zaprezentowali m.in.  kunsztowną sztukę fechtunku staropolskiego z polskiej szkoły szermierczej zwanej „sztuką krzyżową”. Wśród licznych atrakcji nie zabrakło też pokazów łuczniczych, konkurencji dla dzieci „złap na arkan Tatarzyna”, pokazów strzelania z armat i muszkietów. Młodzi słuchacze z zapartym tchem słuchali opowieści i pogadanek historycznych o niezwykłych przygodach członków wyprawy wiedeńskiej. Zaprezentowano ponadto  namioty historyczne – wojskowy tzw. pocztowy i pawilon towarzyski wraz z wyposażeniem, latającą drukarnię króla Jana III Sobieskiego, pokazy pracy kowala obozowego.

– Nie sądziłam, że w tamtych czasach zabierano na wojnę tyle dziwnych rzeczy i że walka na szable jest tak trudna. To wspaniałe, że mogłam to wszystko zobaczyć tutaj, w mojej rodzinnej miejscowości. Mam nadzieję, że taki piknik odbędzie się jeszcze w Ratowie – cieszyła się Magda, uczennica Gimnazjum w Radzanowie, a zarazem żołnierz formacji modlitewnej Wojska Gedeona.

Podczas festiwalu otwarto również wystawę prac plastycznych dzieci i młodzieży, które uczestniczyły w letnim plenerze malarskim zorganizowanym na terenie sanktuarium, jak również wystawę zdjęć fotografika z Mławy, Janusza Dębskiego. Swoje prace zaprezentowali również twórcy ludowi oraz rękodzielnicy skupieni w Gminnym Ośrodku Kultury w Radzanowie.

W uroczystościach wzięli udział poseł na Sejm RP Mirosław Koźlakiewicz, radny województwa mazowieckiego Henryk Antczak, który odczytał skierowany do zgromadzonych list marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, przedstawiciel wojewody mazowieckiego Grzegorz Wróblewski, przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa, służb mundurowych, młodzież skupiona w formacji modlitewnej Wojsko Gedeona oraz mieszkańcy Gminy Radzanów i okolic.

Organizatorami uroczystości były: sanktuarium św. Antoniego w Ratowie wraz z Gminą Radzanów, Muzeum Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Pierwszym Polskim Stowarzyszeniem Turniejowym Liga Baronów oraz Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Patronat honorowy nad I Festiwalem Kultury Ziemi Zakrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości” objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przedsięwzięcie współfinansował Powiat Mławski.

Patronat medialny nad festiwalem sprawowali: TVP Warszawa, Franciszkanie TV, Razem TV, Katolickie Radio Płock, Katolickie Radio Ciechanów, Posłaniec Św. Antoniego z Padwy, Gość Niedzielny, Głos Mławy, Tygodnik Gazeta Mławska, DziennikParafialny.pl, MlawaInfo.pl, Tygodnik Płocki, Polonika.

– Ratowo to miejsce odwiecznego kultu św. Antoniego, a zarazem urokliwy, przesiąknięty historią zakątek północnego Mazowsza, które czeka jeszcze na swoje wielkie odkrycie. Za  nami projekt „Historia nauczycielką życia”, przed nami wydarzenia o charakterze religijnym: 13 października II Antoniański Dzień Skupienia oraz 24 listopada zakończenie Roku Wiary w diecezji płockiej, połączone z uroczystym wprowadzeniem do sanktuarium przez J.E. ks. biskupa Piotra Liberę relikwii św. Antoniego z Padwy. To będzie kolejny milowy kamień w dziejach tego miejsca, już dziś serdecznie zapraszam w tym czasie do Ratowa – podkreślał  rektor sanktuarium.

Więcej informacji na temat przedsięwzięć, które odbędą się w najbliższym czasie w ratowskim sanktuarium, jest dostępnych na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl

 Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z wydarzenia:
2013-09-28-29-ratowo2

2013-09-28-29-ratowo3

2013-09-28-29-ratowo4

2013-09-28-29-ratowo5

2013-09-28-29-ratowo6

2013-09-28-29-ratowo7

2013-09-28-29-ratowo8

2013-09-28-29-ratowo9

2013-09-28-29-ratowo10

2013-09-28-29-ratowo11

2013-09-28-29-ratowo12

2013-09-28-29-ratowo13

2013-09-28-29-ratowo14

2013-09-28-29-ratowo15

2013-09-28-29-ratowo16

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web