Papież Franciszek: Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła

15 marca 2013 10:51Komentowanie nie jest możliweViews: 992

W krótkiej, treściwej homilii głoszonej bez kartki, papież Franciszek podkreślił konieczność w Kościele ciągłego ruchu, kroczenia do przodu i budowania. Papież zaskoczył spontanicznością i wyrazistością kazania, bezpośrednimi sformułowaniami. Oto fragment papieskiej homilii:

Jeżeli nie idzie się do przodu, to się cofa. Jeżeli nie buduje się na skale, to co się dzieje? To samo, co dokonuje się, kiedy dzieci bawią się na plaży, kiedy budują zamki z piasku. Wszystko się rozpada, jest nietrwałe.

Ten kto nie wyznaje Jezusa Chrystusa (…) Ten, kto nie modli się do Boga, modli się do diabła. Budować, wędrować, wyznawać, ale sprawa nie jest wcale taka prosta. Ponieważ w wędrowaniu, budowaniu, wyznawaniu niekiedy pojawiają się burze i trzęsienia ziemi. To coś powoduje, że wracamy, że cofamy się.

W Ewangelii Piotr, który wyznał Chrystusa słowami: Ty jesteś Chrystus, powiedział jednak: Idę za Tobą, ale bez krzyża. Ale jeśli idziemy bez krzyża, jeśli budujemy bez krzyża, nie mamy nic wspólnego z uczniami Chrystusa. Tak, możemy być kardynałami, biskupami, kapłanami, ale nie mamy wtedy nic wspólnego z Chrystusem, nie jesteśmy jego uczniami.

Bardzo chciałbym abyśmy wszyscy w tych dniach łaski mieli odwagę wędrować w obecności Pana, Pana z krzyżem, i budować Kościół na krwi Chrystusa, którą wylał za Kościół; i szukać jedynej chwały Chrystusa ukrzyżowanego. W ten sposób Kościół pójdzie do przodu.

Z pierwszej homilii papieża Franciszka wygłoszonej podczas Mszy świętej na zakończenie konklawe.
Cytat za: http://www.pch24.pl/pierwsza-homilia-ojca-swietego-franciszka,13306,i.html