Odkryć życie na nowo

28 października 2013 19:32Komentowanie nie jest możliweViews: 460

Autor recenzji: Darek Rubacha ●

Książkę „Odkryć życie na nowo” Anthony’ego de Mello, spisaną w oparciu o wykład wygłoszony na kilka miesięcy przed śmiercią autora, można uznać za jego ostatnią opublikowaną pracę. De Mello pokazuje nam w niej nowy sposób patrzenia na świat i Boga. Zaprasza, byśmy odkryli głębsze znaczenie naszego życia, wyzbyli się ograniczającego myślenia i znaleźli ślad nadziei, która uwolni nas od poczucia izolacji, gniewu, smutku i depresji. „Odkryć życie na nowo” to książka ponadczasowa, która otworzy Cię na piękno ludzkiego doświadczenia i pomoże zobaczyć Boga we wszystkim.

Ojciec Anthony de Mello, jezuita z Indii, zachęca nas, żeby odkryć, co jest naprawdę ważne w życiu i czemu można się poświęcić. Zwraca także uwagę na ogromną rolę szczerej radości. Nie oznacza to, że nie będzie spotykać nas nic złego. Nie ma przecież życia bez cierpienia. Krzyż jest drabiną do nieba. Ważne jest to, aby zachowywać pogodę ducha mimo trudności. Zza chmur zawsze w końcu wychodzi przecież słońce.

Należy uświadomić sobie prawdziwy stan naszego życia. Dopiero, gdy uznamy, że jest ono w nieładzie, będziemy mogli zacząć je zmieniać. Ile czasu to nam zajmie? Mogą to być dwie minuty, a może być to dwadzieścia pięć lat. Wszystko zależy od nas. Tak długo jednak, jak długo będziemy upierać się, że w naszym życiu wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie rozpocznie się w nas proces przemiany. I tak długo nasze życie będzie zamknięte w klatce ograniczeń i strachu.

Ojciec de Mello posługuje się prostym językiem, trafiającym do serca każdego czytelnika. Swoje tezy podpiera wieloma przypowieściami i prawdziwymi historiami z życia. Przez całą książkę przewija się postać Ramchandry – rikszarza, który dowiedział się, że zostało mu sześć miesięcy życia. Nie, nie załamał się i nie szukał usilnie sposobów na przedłużenie swojego życia. Po prostu żył. Cieszył się każdą chwilą, tak że krótko przed śmiercią mógł wyznać, iż ostatnie pół roku to był najszczęśliwszy okres w jego życiu.

Niemożliwe? Ojciec Anthony zachęca właśnie do takiej radości. Szczerej i nieskażonej przywiązaniem.

Anthony de Mello, Odkryć życie na nowo, Wydawnictwo Zysk i S-ka 2013, str. 134, oprawa: miękka.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web