Niedziela Świętej Rodziny w Mikstacie

31 grudnia 2013 09:56Komentowanie nie jest możliweViews: 1114

Obraz 506 Ks. Kan. Krzysztof  Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

Niedziela Świętej Rodziny była bogata w wydarzenia w naszej wspólnocie parafialnej. Już przed trzema tygodniami ks. kan. Krzysztof Ordziniak skierował zaproszenie do wszystkich małżeństw, które w mijającym roku obchodziły jubileusz 5, 10, 15…55-lecia małżeństwa.

W niedzielę, 29 grudnia, w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie (diecezja kaliska) ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak sprawował Mszę Świętą w intencji małżonków. To cenna inicjatywa Ks. Proboszcza, zwłaszcza w czasach współczesnych, gdy tak wiele mówi się o kryzysie małżeństwa i rodziny.

To niezwykłe spotkanie pokoleń: tych, którzy sakramentalny związek małżeński zawarli stosunkowo niedawno, z tymi, którzy przeżyli w nim ponad pół wieku.  Okazało się bowiem, że w naszej wspólnocie jest małżeństwo, które legitymuje się 63-letnim stażem. Małe i wielkie jubileusze – to szczególny czas świętowania, radości, powrotu wspomnieniami do minionych lat. Pokazuje, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (…) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8).  Prawdziwa miłość: cierpliwa, łaskawa, dająca nadzieję, pomogła kroczyć przez życie, mimo różnych, nieraz trudnych sytuacji, pozwoliła dzielić radości i troski przez wiele lat, pomagała i pomaga trwać w zdrowiu i chorobie, i przeżywać kolejne jubileusze. Prawdziwa miłość wszystko przetrzyma, zwłaszcza, gdy u progu wspólnego życia zaprosi się do niego Maryję, Jezusa i Świętego Józefa. Ze Świętą Rodziną  łatwiej wytrwać w miłości, wierności do końca.

To także doskonała okazja do powierzenia siebie nawzajem Bogu, ale także do dania świadectwa, że w obecnych czasach można pozostać wiernym złożonym przyrzeczeniom  małżeńskim. W czasie Mszy Świętej małżonkowie odnowili złożone przed laty przyrzeczenia małżeńskie. Przed ich odnowieniem odśpiewano „Hymn do Ducha Świętego”. Na pamiątkę tego modlitewnego spotkania jubilaci otrzymali  imienne życzenia oraz breloczki do kluczy. Po jednej stronie jest postać niebieskiego Patrona miasta – Świętego Rocha, bo to Jemu powierzamy wszystkie rodziny naszej wspólnoty parafialnej. Po drugiej stronie breloczka jest napis: „ Co Bóg złączył…”. Noszony przy kluczach będzie przypominał małżonkom o kiedyś złożonych, a w Niedzielę Świętej Rodziny odnowionych przyrzeczeniach małżeńskich. Uroczystość uświetnił chór parafialny. Na zakończenie uroczystości jubilaci usłyszeli dźwięki „Marsza weselnego Mendelssohna”. Kiedyś, przed 5,10, 15, 20…63 laty przy jego dźwiękach opuszczali kościół, gdzie ślubowali sobie miłość, wierność, uczciwość małżeńską oraz trwanie przy sobie do końca. Dziś ponowili te przyrzeczenia, by z Bożym błogosławieństwem dalej kroczyć wspólnie przez życie.

Tego samego dnia po południu w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mikstacie odbyło się spotkanie opłatkowe wspólnot, grup modlitewnych z naszej parafii. Uczestniczyli w nim chórzyści, członkowie orkiestry parafialnej, Żywego Różańca, Straży Honorowej, młodzież z  KSM-u, Eucharystyczny Ruch Młodych, ministranci, członkowie Zespołu Charytatywnego, Kręgu Biblijnego, czciciele Bożego Miłosierdzia, Apostolstwo Dobrej Śmierci oraz  posługujące w parafii Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi.

W świąteczną atmosferę wprowadziły zebranych jasełka przygotowane przez dzieci ze świetlicy prowadzonej przez Siostry.

Po jasełkach przyszedł czas na modlitwę, życzenia i dzielenie się opłatkiem. W czasie spotkania był także czas na wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy przy kawie i cieście. Był to czas radosnego świętowania.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web