Ks. Kneblewski wyjaśnia, dlaczego nie udziela komunii na rękę

1 października 2013 18:26Komentowanie nie jest możliweViews: 2725

W swojej cyklicznej audycji w youtube’owym kanale Tuba Cordis vel HeartTube ks. dr Roman Kneblewski, proboszcz bydgoskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wyjaśnia dlaczego nie akceptuje udzielania komunii świętej na rękę.

Trzymając w rękach patenę, ks. Kneblewski wyjaśnia:

Po przystąpieniu do Komunii świętej, pod koniec Mszy świętej, taką patenę biorę i delikatnie puryfikuję, czyli oczyszczam. Delikatnie palcem… patrzę, czy tam jakieś drobiny nie zostały, najmniejsze nawet, mikroskopijne. Bo w najmniejszej nawet drobinie tego konsekrowanego Chleba jest cały mój Pan. Cały nasz Pan Jezus Chrystus.
(…)
Każdy kapłan ma nie tylko prawo, lecz wręcz obowiązek odmówić komunii świętej, gdy zachodzi realna obawa profanacji. A tu nie tylko uważam, że zachodzi obawa, ale jestem pewien, że do profanacji by doszło. Niekoniecznie zamierzonej. (…) Drobiny eucharystyczne pozostają na ręce. Potem z tą ręką robi różne dziwne rzeczy – tu komuś podaje, tam coś łapie, chwyta (…). A przecież to jest nasz Pan i nasze wszystko!

Zachęcamy do obejrzenia całej audycji.

Wybrał: PP