Jaka załoga na studiach?

16 czerwca 2013 10:27Komentowanie nie jest możliweViews: 526

Łukasz Zając ▼

Spójrz na dom akademicki jako miejsce, które może wspierać studenta na drodze przyszłych oczekiwań zawodowych i rodzinnych. W Polsce jest kilkanaście prywatnych domów akademickich, w których oferuje się studentom solidny plan dnia i pracy, wysoki poziom intelektualny i nacisk na rozwój osobisty. Celem tych ośrodków jest stwarzanie korzystnych warunków, aby nauczyć się lepiej żyć wspólnie z innymi; doceniając ich różnorodność, angażować się w cenne inicjatywy społeczne (najpierw wypełniając drobne obowiązki domowe) czy tworząc niesamowite zespoły (naukowe, kulturalne, turystyczne) oraz trwałe przyjaźnie.

Nowy męski Ośrodek Akademicki Rejs w Szczecinie – rozpoczął pierwszą rekrutację studentów. Informacje są dostępne na stronie www.rejs.edu.pl.

Inne męskie ośrodki akademickie prowadzone w systemie prywatnych college-ów są również w:

Krakowie www.barbakn.edu.pl

Warszawie www.filtrowa.waw.pl

Poznaniu www.solek.pl

Wrocławiu www.wrota.edu.pl

Oferta ośrodków żeńskich:

Kraków www.skala-akademik.org

Szczecin www.bursztyn.edu.pl

Poznań http://w-antrejce.blogspot.com

Czytaj więcej…

Co „Rejs” proponuje dla rozwoju osobistego?

Wędkę… możliwości pracy nad sobą, pełnych znaczenia rozmów na zasadzie coachingu. Bibliotekę, solidny plan dnia z ustalonymi godzinami posiłków i czasem na naukę. Dostęp do Internetu, grupę ludzi, dla których przesiadywanie w czytelni nie stanowi wyczynu, a nauka nie stoi wyżej od przyjaźni i lojalności. Ludzi, którzy lubią rozrywkę, ale nie boją się ambitnych filmów. Ludzi, którzy śpiewają, lubią poznawać nowe miejsca w Szczecinie, Polsce i na świecie!

Dlaczego 5 lat studiów i świetny dyplom to za mało, by dostać się do dobrej pracy?

Wydaje się nam, że edukacja jest bardzo mocno nastawiona na zdobywanie wiedzy. Owszem, potężna wiedza jest potrzebna w dzisiejszej, tak ostro wyspecjalizowanej nauce. Ale to nie wszystko! Czują to młodzi absolwenci już w pierwszych rozmowach kwalifikacyjnych. Nie wystarczy mocne przeświadczenie o przyszłym sukcesie. Wymaga się od nich umiejętności takich, jak: empatyczne słuchanie, zdolność wysławiania się oraz radość z siebie i znajomość siebie. A te zdolności nie sposób improwizować.

Jak można zdobyć komunikatywność, otwartość, odwagę wobec nowych wyzwań?

Na przykład uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi, którzy poza sukcesami zawodowymi, odnieśli zwycięstwa w życiu. Te osoby najlepiej przekonują nas, że obraz pełnego radości i ciepła domu rodzinnego nie jest nam zarezerwowany po ciężkiej harówce pierwszej połowy życia.

Czy można osiągnąć sukces i mieć czas na pasje, sport, spotkania, lektury spoza własnych studiów (niespecjalistyczne)?

Pamiętam, jak w pierwszych latach medycyny Bartek – ambitny człowiek, pełen pasji i zainteresowań, pochodzący z Drawska Pomorskiego – zdecydował się dalej trenować skoki wzwyż. Nie było łatwo dotrzymać tempa wejściówek i wieczornych treningów. Niemniej jednak, pokonanie własnych ograniczeń w duchu sportowym ma ogromne znaczenie dla naszego nastawienia. Często dobry mecz lub wyciskająca przejażdżka rowerowa najlepiej usposabiają nas do jeszcze cięższego tygodnia.

Czy można „uczyć się rodziny”, mieszkając w męskim akademiku?

Bardzo smaczne posiłki, nietypowe dekoracje, wyprasowane i ładnie ułożone we własnym pokoju ubrania… to powody, by chciało się wracać do domu. Prawdziwy więc sekret naszego domu to wkładający serce w pracę dla nas zespół Pań, który nazywamy Administracją. Szpinakowy krem lub tiramisu na święta, różnorodne menu, to najprawdopodobniej prawdziwa przyczyna, dlaczego tak trudno jest nas opuścić… i jak mocno utrwalają się wspomnienia.

Czy wartości takie, jak praca zespołowa – tzw. teamworking – i dyskusje znajdują też wyraz w Naszym akademiku?

W „Rejsie” zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest czas na własną refleksję i osobiste ugruntowanie własnych przekonań. Jesteśmy jednak świadomi, że wymagania stawiane przez dzisiejszych pracodawców skłaniają nas do tworzenia mocnych relacji współpracy, tzn. akceptacji innych i dużej dozy inteligencji emocjonalnej. Z tego powodu na różnych płaszczyznach tworzą się w „Rejsie” zespoły wokół konkretnych inicjatyw – od sportowych (siatkówka, piłka nożna, biegówki), wyjazdowych (Berlin, Londyn, Barcelona) po prospołeczne (wolontariat, odwiedziny osób starszych, warsztaty, workcampy).

Dodatkowo inicjujemy cykliczne spotkania dla studentów i licealistów z liderami biznesu, nauki, władzy, sportu, mediów. Wśród gości był/była:

Sławomir Lachowski, założyciel MBank
Bogdan Rymanowski, dziennikarz TVN
Grzegorz Halama, satyryk
Prof. Bogusław Machaliński, lekarz medycyny, wykładowca PUM
Roman Kopiński, przedsiębiorca, współzałożyciel Piekarni „Asprod”
Mariusz Zaworski, Prezes Thomas-Beton Poland sp. z o.o
Andrzej Burzyński, psycholog
Jacek Kędzior, Parter w firmie Ernst & Young
Jose Garcia, krytyk filmowy
Krystyna Łyczywek, fotografik, romanistka
Kazik Staszewski, lider KULT, KNŻ, KAZIK

Czy związek Opus Dei z akademikiem ma znaczenie dla domowników?
W „zestawie do wędkowania” są też i inne, bardziej „głębinowe” narzędzia… Chodzi o osobistą więź z Bogiem. Kaplica, możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej nie tylko w niedzielę, kursy pogłębienia wiary dla chętnych – to tylko niektóre z propozycji, jakie można u nas znaleźć. Nie zamykamy się wobec innych wyzwań, tymczasem rozumiemy, że bez rozwijania się w tej sferze człowiek nie jest w stanie być w pełni szczęśliwy.
————–
lukasz_17_02_2010Łukasz Zającsocjolog, mieszka i pracuje w Szczecinie. Prowadzi cykl spotkań dla studentów w Ośrodku Akademickim „Rejs”. Producent filmowy. Prowadzi także szkolenia z zakresu komunikacji społecznej i networkingu.


Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web