Dzień Papieski u Świętego Antoniego

15 października 2013 15:17Komentowanie nie jest możliweViews: 232

Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie zorganizowało 13 października 2013 r. drugi Antoniański Dzień Skupienia dla osób chorych, samotnych, opuszczonych, poszukujących porady duchowej lub pocieszenia oraz czcicieli Padewskiego Lekarza Dusz.

Tematem przewodnim tego dnia było ukazanie wpływu postaci świętego Antoniego z Padwy, kaznodziei miłosierdzia i dialogu, na myśl błogosławionego Jana Pawła II, co wiązało się z uroczystym świętowaniem XIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – Papież dialogu”.

Dzień skupienia rozpoczął się o godz..11 adoracją Najświętszego Sakramentu, połączoną z modlitwą różańcową. Następnie pielgrzymi wzięli udział w mszy św. błagalno-dziękczynnej, odprawionej przed cudownym obrazem św. Antoniego Padewskiego, której przewodniczył wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, profesor teologii moralnej – ks. Ireneusz Mroczkowski. Nawiązał on do przywołanego w pierwszym czytaniu obrazu, w którym Naaman, wódz wojska króla Aramu, za radą proroka Elizeusza został oczyszczony z trądu poprzez obmycie się w wodach Jordanu. – Człowiek współczesny również potrzebuje takiego oczyszczenia z trądu, zarażającego jego umysł i duszę, poprzez zanurzenie się w łasce Bożej, która spływa za pośrednictwem patrona ratowskiego sanktuarium – podkreślał ksiądz Mroczkowski. Kaznodzieja poruszył także temat bolesnego doświadczenia Kościoła, związanego z problemem pedofilii. Wskazał, że problem ten dotyka marginalnej ilości kapłanów, niemniej jednak cały Kościół powinien się z nim zmierzyć oraz przejść drogę wewnętrznego oczyszczenia. Eucharystia połączona była z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie, którą prowadził również wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, egzorcysta, ks. profesor Leszek Misiarczyk.

W programie dnia skupienia znalazło się ponadto zwiedzanie zabytkowego sanktuarium, odpoczynek i wspólny posiłek, indywidualne rozmowy osób poszukujących porady duchowej z ks. profesorem Ireneuszem Mroczkowskim, ks. profesorem Leszkiem Misiarczykiem, siostrą Józefą, będącą jednocześnie lekarzem pracującym w jednym z warszawskich szpitali, oraz psychologami z Centrum Pastoralno-Psychologicznego Metanoia, działającego przy płockiej Kurii Diecezjalnej.

II Antoniański Dzień Skupienia zakończyła popołudniowa nowenna przed cudownym obrazem św. Antoniego z Padwy, połączona z ceremonią obrania św. Antoniego za patrona. Do tej ceremonii, będącej jednocześnie zewnętrznym znakiem decyzji o zawierzeniu swojego życia opiece świętego Antoniego, przystąpiła większość z ponad stu zgromadzonych w sanktuarium osób, które przyjechały z różnych stron Diecezji Płockiej oraz z Diecezji Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

– Przyjechałam do Ratowa na dzień skupienia już po raz drugi – powiedziała nam pani Iwona z Piaseczna – i za każdym razem wyjeżdżam przepełniona spokojem i radością życia, która towarzyszy mi potem przez wiele dni.

– Dotychczasowe antoniańskie dni skupienia pokazały, jak wiele osób, poszukując wewnętrznego wyciszenia, pragnie powierzyć swoje troski wstawiennictwu Padewskiego Lekarza Dusz. Pokazały również, jak bardzo w dzisiejszych, przeładowanych pseudonaukowością czasach, potrzebujemy franciszkańskiej postawy miłości, szczerości i prostoty w postawie wobec Boga, samego siebie i innych ludzi – podsumował rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Tekst i zdjęcia Ewa Kozłowska-Głębowicz