2 czerwca – niedzielny poranek w Ratowie z Romualdem Koperskim

24 maja 2013 10:35Komentowanie nie jest możliweViews: 236

W marcu zabytkowe Sanktuarium w Ratowie k. Mławy zainaugurowało cykl spotkań pod hasłem „Niedzielne poranki u Świętego Antoniego”. Gościem pierwszego poranka był ks. Tomasz Opaliński, poeta, dziennikarz, autor książki „Święci znów na ziemię ściągnięci”. Tym razem, 2 czerwca, przyjedzie do Ratowa gdańszczanin Romuald Koperski, podróżnik, pisarz, przewodnik po bezdrożach Syberii. Człowiek wielu profesji.

Romuald Koperski to postać nietuzinkowa. Z wykształcenia jest pianistą, w 2010 roku ustanowił rekord Guinnessa, grając bez przerwy na fortepianie 103 godziny i 8 sekund. Miłość do muzyki zajmuje w jego sercu poczesne, ale nie pierwsze miejsce. Przede wszystkim to rasowy podróżnik, człowiek, dla którego pokonywane słabości i sięganie po nowe wyzwania jest sposobem na poznawanie świata, odkrywanie jego tajemnic, delektowanie się pięknem przyrody. Koperski jest wytrawnym kierowcą samochodowym, pilotem I klasy, nurkiem, myśliwym, reportażystą. Obecnie  przygotowuje się do wyprawy życia, w czerwcu zamierza bowiem zdobyć tytuł „wioślarza oceanicznego” i  przepłynąć w swojej łodzi ok. 6000 mil morskich przez Ocean Spokojny z Japonii do Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas głównym celem jego wypraw była Syberia. Przemierzył ją wzdłuż i wszerz podczas kilkudziesięciu wypraw. Wśród nich kilka przeszło do historii polskiej eksploracji. W 1994 przejechał samochodem z Zurychu przez Syberię do Nowego Jorku. W 1998 samotnie spłynął pontonem rzeką Leną – 4500 kilometrów. Za tę podróż otrzymał Kolosa oraz tytuł „Podróżnika Roku 1999”. W 2008 roku z dwójką przyjaciół po raz pierwszy w historii motoryzacji połączył podczas przejazdu pojedynczym samochodem dwa najodleglejsze punkty Eurazji: najdalej na zachód wysunięty przylądek w Portugalii z najdalej na wschód wysuniętym przylądkiem Azji – Czukotką. I to podczas zimy, w temperaturach dochodzących do minus 50 st. C. O swoich dokonaniach Romuald Koperski pisze w książkach: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”.

Do przyjazdu do Ratowa skłoniła go unikatowa architektura płonącego rokoka oraz wyjątkowa aura tego miejsca, o której słyszał od wielu osób. Niedzielny poranek  u Świętego Antoniego z Romualdem Koperskim rozpocznie się o godz. 9.30 Mszą św. przed słynącym łaskami obrazem św. Antoniego, następnie gość wykona krótki koncert na zabytkowych organach z 1752 roku, po którym nastąpi spotkanie autorskie, połączone z pokazem slajdów z podróży.

Serdecznie zapraszam do Ratowa na to spotkanie, poza możliwością delektowania się pięknym brzmieniem ratowskich organów, będziemy mogli wspólnie zgłębić wiele tajników Syberii oraz dowiedzieć się, co zabrać do łodzi na wyprawę przez Pacyfik – zachęca rektor sanktuarium ks. Bogdan Pawłowski.

Niedzielny poranek u Św. Antoniego z Romualdem Koperskim w zabytkowym pobernardyńskim kościele w Ratowie k. Mławy, 2 czerwca 2013 godz. 9.30. Wstęp wolny.

Ewa Kozłowska-Głębowicz,
Prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo