Z Benedyktem XVI przez Triduum Paschalne

2 kwietnia 2012 20:35Komentowanie nie jest możliweViews: 261

Od niedawna Ecclesia Software, właściciel Dziennika Parafialnego, jest również właścicielem działającego od kilku lat katolickiego wydawnictwa ebooków Libenter.pl. Pierwszą publikacją wydaną przez Ecclesia Software jest kolejny tom Rozważań na każdy dzień Marcina Stradowskiego, stałego współpracownika Dziennika Parafialnego.

W czwartym tomie swoich rozważań, które obejmują najważniejszy czas w roku liturgicznym, czyli Triduum Paschalne, Marcin Stradowski – mając wzgląd na rangę tych dni – stwierdza:

Mając dostęp do nauczania Ojca Świętego Benedykta XVI, nie można pisać, bo konfrontacja własnych myśli z nauką wybitnego papieża-teologa nie pozwala na zamieszczanie własnego tekstu. Może w okresie Świąt Wielkiej Nocy powinienem raczej zamieszczać teksty papieskie, z pożytkiem dla czytelników.

I rzeczywiście na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę Stradowski wybiera dla nas fragmenty nauczania papieskiego, które są mu szczególnie bliskie. Na Wielki Czwartek przygotował omówienie kazania Benedykta XVI wygłoszonego podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej 21 kwietnia 2011 roku w Bazylice św. Jana na Lateranie.

Niezwykle interesująca jest propozycja na Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Na te dni autor wybrał dla Czytelnika słynny tekst, do którego – ze względu na jego głębię, trafność, bezkompromisowość – warto wracać regularnie: rozważania Drogi Krzyżowej w Koloseum z 2005 roku. Tekst rozważań został napisany przez kard. Józefa Ratzingera, który odprawił tę Drogę Krzyżową w zastępstwie za chorego papieża Jana Pawła II. Tych rozważań Błogosławiony Papież wysłuchał przed odejściem do domu Ojca. W następnych Drogach Krzyżowych w Koloseum kard. Ratzinger uczestniczył już jako Benedykt XVI – przypomina tercjarz zakonu dominikańskiego.

W Niedzielę Zmartwychwstania przeczytamy już własne rozważanie Marcina Stradowskiego o nadziei zmartwychwstania, Oktawie Wielkanocy, wspólnocie Kościoła. I tym razem jednak trzon rozmyślania stanowią cytaty z nauczania papieskiego.

Teksty zawarte w tomie mogą pomóc w lepszym przeżywaniu Triduum Paschalnego – nie tylko w roku 2012, ale i w każdym kolejnym.

W mojej osobistej opinii jest to najlepszy z dotychczasowych tomów refleksji Marcina Stradowskiego. Szczególnie tekst Drogi Krzyżowej z roku 2005 jest naprawdę doskonałą propozycją do rozważenia podczas Triduum.

Roczny dostęp do wszystkich ebooków w abonamencie Libenter.pl można nabyć za ledwie 77 złotych (w tej chwili dostępna w tej cenie jest niemal setka ebooków).

Paweł Pomianek

Rozważania, t. IVMarcin Stradowski OPs,